Wykorzystanie sieci LAN w telewizji hotelowej – Hotel The Viaduct w Pradze

The Viaduct Praha logo

Wykorzystanie sieci LAN w telewizji hotelowej – Hotel The Viaduct w Pradze

Wyzwanie Technologiczne

Hotel The Viaduct Praha

W sercu Pragi, gdzie współczesność splata się z historią, a luksus spotyka autentyczność, znajduje się niezwykły projekt hotelowy, który przekracza granice tradycyjnego zakwaterowania – hotel The Viaduct.

To miejsce, w którym najlepsze hotele butikowe łączą się z innymi wyjątkowymi formami zakwaterowania, tworząc ekskluzywną, luksusową i wygodną enklawę blisko historycznego centrum Pragi.

Hotel został wyposażony w najnowsze technologie multimedialne –  dostęp do szybkiego internetu czy system do obsługi gości z aplikacją na tabletach umieszczonych w pokojach.

Przy projektowaniu systemu telewizji, postawiono na serwisy strumieniowe, całkowicie rezygnując z tradycyjnej telewizji liniowej. Zakupione zostały telewizory z bogatą ofertą aplikacji streamingowych. Dlatego też podczas remontu obiektu zrezygnowano z tradycyjnej sieci antenowej opartej na kablu koncentrycznym, zastępując go okablowaniem strukturalnym kategorii 5/6.

 

Weryfikacja przez gości

Szybko okazało się jednak, że goście wymagają również tradycyjnej telewizji w pokojach. Zarówno lokalnych kanałów odbieranych z nadajników naziemnych czy kanałów satelitarnych w wielu językach. W przypadku istniejącej już infrastruktury LAN, naturalnym wyborem byłaby telewizja w standardzie IPTV.

Jednak zakupione telewizory, pomimo dużej ilości aplikacji internetowych, nie wspierały tej technologii. Aktywne elementy sieci LAN  – przełączniki (switche),  również nie były przystosowane do telewizji IPTV. Brak wsparcia technologii IGMP uniemożliwiał wykorzystania multicastów w sieci.  A kosztowna wymiana, nie dawno zakupionego sprzętu nie wchodziła w grę.

 

Okablowanie LAN –  Przesyłanie Sygnału DVB-T Alternatywa Dla IPTV

Wyzwanie, przed którym stanął hotel The Viaduct, dotyczyło modernizacji systemu telewizyjnego bez konieczności kosztownej wymiany sprzętu na taki kompatybilny z technologią IPTV i z minimalną ingerencją w strukturę budynku.

Przesyłanie sygnału telewizji cyfrowej DVB-T w kablach kat. 5 czy 6 to duże wyzwanie, wymagające zarówno wiedzy technicznej, jak i doświadczenia w dziedzinie telekomunikacji. Inżynierowie muszą nie tylko zrozumieć subtelności związane z charakterystyką transmisji sygnału przez takie medium, ale również zapewnić, że system będzie w stanie obsłużyć wysokiej jakości obraz i dźwięk bez utraty jakości.

 

Telewizor w hotelu

 

To zadanie wymaga dokładnej analizy infrastruktury sieciowej, precyzyjnego planowania oraz zastosowania specjalistycznych urządzeń kompatybilnych z nowoczesnymi technologiami transmisji danych. Specjaliści z firmy iBeeQ, specjalizującej się w innowacyjnych rozwiązaniach telekomunikacyjnych dla hoteli, dokonali serii pomiarów i testów, aby zrozumieć, jak najlepiej wykorzystać istniejącą infrastrukturę.

 

Efektywność i niskie nakłady finansowe: Klucz do Sukcesu

Zaproponowany przez inżynierów z firmy iBeeQ, pasywny system dystrybucji telewizji poprzez okablowanie LAN to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na przesyłanie sygnału telewizyjnego w budynkach korzystając z istniejącej infrastruktury sieciowej. Jest to metoda szczególnie korzystna w miejscach, gdzie modernizacja lub instalacja nowego okablowania antenowego byłaby kosztowna lub technicznie skomplikowana. System ten wykorzystuje pasywne komponenty sieciowe, co oznacza, że nie wymaga zewnętrznego zasilania do przesyłania sygnału.

 

Kluczowe elementy pasywnego systemu dystrybucji telewizji:

 

  1. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury LAN: System opiera się na kablach kategorii 5/6, które są standardowo używane w sieciach LAN. Pozwala to na przesyłanie sygnałów telewizyjnych DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) , DVB-C (Digital Video Broadcasting – Cable) lub DVB-S (Satellite) bez potrzeby dodatkowego okablowania.
  2. Konwertery sygnału: Urządzenia konwertują sygnał telewizyjny na format kompatybilny z siecią LAN, co umożliwia jego transmisję przez okablowanie strukturalne. Po stronie odbiorczej, konwertery przekształcają sygnał z powrotem na format telewizyjny.
  3. Pasywne komponenty sieciowe: Do dystrybucji sygnału używane są pasywne elementy, takie jak patch paneli, rozdzielacze i gniazdka sieciowe, które nie wymagają zasilania elektrycznego. Pozwala to na prostą i efektywną dystrybucję sygnału w całym obiekcie.
  4. Zasięg i jakość sygnału: Dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowej jakość sygnału telewizyjnego jest wysoka, a system pozwala na dystrybucję sygnału na duże odległości bez znaczącej utraty jakości.
  5. Łatwość instalacji i skalowalność: System można łatwo zainstalować, korzystając z istniejącej infrastruktury sieciowej, co znacząco redukuje koszty wdrożenia. Ponadto, jest skalowalny, co oznacza, że można go rozbudować w miarę potrzeb, dodając kolejne punkty dystrybucji sygnału.

 

Pasywny system dystrybucji telewizji przez okablowanie LAN jest rozwiązaniem nowoczesnym i ekonomicznym, idealnym dla hoteli, szpitali, biurowców czy kompleksów mieszkalnych, które chcą zaoferować dostęp do telewizji cyfrowej bez konieczności przeprowadzania kosztownych i inwazyjnych prac instalacyjnych.

Dzięki wykorzystaniu technologii DVB-T, goście hotelu The Viaduct uzyskali dostęp do bogatej oferty programowej, co istotnie podniosło standard świadczonych usług hotelowych. Firma iBeeQ, będąca dystrybutorem zaawansowanych technologicznie stacji czołowych marki Axing, zainstalowała jedną z nich w hotelu The Viaduct. To pozwoliło na rozszerzenie oferty programowej o kanały międzynarodowe, zapewniając gościom zagranicznym treści w ich ojczystym języku.

Stacja czołowa Axing

To bezprecedensowe podejście nie tylko podniosło poziom zadowolenia gości, ale również umocniło pozycję hotelu na rynku jako lidera innowacji.

 

Bezproblemowa Integracja i Przewaga Konkurencyjna

Realizacja projektu bez żadnych robót budowlanych i zachowanie ciągłości operacyjnej hotelu to dowód na to, że innowacyjne rozwiązania mogą być wprowadzane sprawnie i efektywnie. Hotel The Viaduct, wykorzystując niskonakładową modernizację telewizji i innowacyjne rozwiązania telekomunikacyjne, zyskał przewagę konkurencyjną, oferując gościom usługi najwyższej jakości.

 

Hotel The Viaduct Praha

 

„Dzięki profesjonalizmowi i innowacyjnemu podejściu firmy iBeeQ, udało nam się zrealizować projekt bez konieczności kosztownej wymiany sprzętu na urządzenia kompatybilne z technologią IPTV oraz bez ingerencji w strukturę naszego zabytkowego budynku. To, co mogłoby wydawać się dużym wyzwaniem technologicznym – przesyłanie sygnału telewizji cyfrowej DVB-T w kablach kat. 5 czy 6 – zostało wykonane z niebywałą precyzją i skutecznością – powiedział Manager hotelu. Pasywny system dystrybucji telewizji poprzez okablowanie LAN umożliwił rozszerzenie oferty programowej o kanały międzynarodowe, co zostało ciepło przyjęte przez naszych gości zagranicznych. Ich zadowolenie z możliwości oglądania treści w ojczystym języku bezpośrednio przekłada się na pozytywne opinie i wzrost lojalności wobec naszego hotelu.”

 

Podsumowanie: Rewolucja w Telewizji Hotelowej

Modernizacja systemu telewizyjnego w The Viaduct stanowi przykład, jak odpowiednio dobrana technologia może przekształcić usługi hotelowe, zwiększając satysfakcję gości i jednocześnie ograniczając koszty operacyjne. Dzięki strategicznemu podejściu firmy iBeeQ, wiedzy i doświadczeniu inżynierów oraz wykorzystaniu istniejącej infrastruktury kablowej, The Viaduct udowodnił, że innowacja i efektywność mogą iść w parze z ograniczeniem kosztów, ustanawiając nowy standard w branży hotelarskiej.

O autorze

Piotr Dariusz Morawski iBeeQ
Piotr Morawski
piotr.morawski@ibeeq.com | + posts

Inżynier informatyk. Ponad dwadzieścia lat w branży telewizji hotelowej. Obecnie doradza hotelom w tematyce związanej z telewizją dla hoteli i sieciami Wi-Fi dla gości. Współpracuje bezpośrednio z czołowymi producentami urządzeń dedykowanych dla hoteli.