Innowacyjne konstrukcje

Stacje czołowe IPTV i DVB

Przyszłość wideo i streamingu zaczyna się już dzisiaj! Poznaj nowy wymiar!

Optymalna stacja czołowa dla Twoich potrzeb.

Oferowane przez nas stacje czołowe umożliwiają odbiór sygnałów satelitarnych (DVB-S, DVB-S2, DVB-S2X), naziemnych (DVB-T), kablowych (DVB-C) oraz strumieni IPTV (SPTS, MPTS) dosyłanych drogą internetową. Urządzenia są przeznaczone do zaawansowanego przetwarzania kanałów telewizyjnych i zastosowań w transmisji strumieniowej.

Za pomocą interfejsów DVB Common Interface (CI) oraz funkcji multipleksowania, możliwe jest centralne odkodowanie kanałów płatnej telewizji, organizowanie programów według aktualnej listy lub filtrowanie i dezaktywowanie niektórych usług dzięki zaawansowanym filtrom programowym.

Stacje dostosowane do Twoich potrzeb:

Wbudowane odbiorniki  dostępne są w wielu wariantach, odpowiednich dla różnych zastosowań. Na przykład, 19-calowe stacje czołowe idealne do zastosowań w hotelach jako źródło IPTV, rejestratory danych, serwery transkodujące i wiele innych.

Stacja czołowa dla hoteli 2024
Stacje czołowe Compact Line 2 firmy Lemco
Stacja czołowa Lemco Profi Line do montażu w szafie rack 19" 1U
Stacja czołowa Lemco Profi Line do montażu w szafie rack 19" 1U

Stacja czołowa to zespół odbiorników telewizji satelitarnej, naziemnej i Internetowej wraz modulatorami lub streamerami oraz modułami dostępu warunkowego (CAM). W przypadku urządzeń przeznaczonych do wykorzystania w telewizji hotelowej wszystkie wymienione elementy zamknięte są zazwyczaj w jednym urządzeniu. Nieodzownym elementem telewizji hotelowej jest również system antenowy, w którego skład wchodzą anteny do odbioru telewizji naziemnej i satelitarnej.

Na rynku dominują trzy główne konstrukcje stacji czołowych:

  • modułowe – umożliwiają rozszerzenie oferty programowej poprzez dodawanie modułów.
  • kompaktowe – zamknięty system bez możliwości rozbudowy, idealne dla małych i średnich obiektów hotelowych.
  • serwerowe – bazujące na wydajnych platformach, jak np. GSS Smart Serwer.

W większości przypadków, zwłaszcza dla małych i średnich obiektów hotelowych, kompaktowa stacja czołowa jest wystarczającym rozwiązaniem.

Główne funkcje stacji czołowych (zależnie od modelu) to:

  • Odbiór DVB-S/S2/S2X, DVB-T/T2, DVB-C oraz IPTV (SPTS/MPTS)
  • Centralne deszyfrowanie przez moduły CA
  • Multipleksowanie, filtrowanie i routingu
  • Tworzenie list programów (M3U, LCN)
  • Intuicyjna obsługa poprzez GUI HTML
  • Możliwość zdalnego dostępu.

Jak wybrać stację czołową IPTV do hotelu lub pensjonatu?

Oferta naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce jest bogata. W wielu hotelach lista kanałów telewizyjnych bazuje właśnie na telewizji naziemnej. Zwłaszcza, jeżeli goście hotelowi są polskojęzyczni. Jednak jeżeli gośćmi hotelu są obcokrajowcy, to stacja czołowa wyposażona w odbiorniki satelitarne będzie obowiązkowym wyposażeniem hotelu. Obowiązkowa będzie również, kiedy hotel chce zaoferować gościom polskie kanały premium, takie jak: Canal+, TVN24, HBO i inne.

Stacje czołowe mogą (w zależności od modelu i producenta) przesłać do odbiorników telewizyjnych, kanały telewizyjne (ang. Content) w kilku standardach. W Europie – analogowo w standardzie PAL. Ze względu na przestarzała technologię, urządzenia tego typu są coraz mniej dostępne na rynku. Lub cyfrowo w standardzie DVB-T, DVB-C i IPTV. Pomiędzy tymi standardami nie występują różnice w jakości odbieranych programów. We wszystkich przesyłane są te same dane. Jakość odbieranych kanałów zależy od telewizorów, a dokładniej zastosowanych w nich wyświetlaczach.

Stacja czołowa Lemco Compact Line 2, doskonały wybór dla każdej wielkości hoteli i pensjonatów.

Kompaktowe i modułowe stacje czołowe

Konstrukcje stacji czołowych oparte są o różne rozwiązania i technologie. Urządzenia różnią się budową, sposobem obsługi. Jedne konstrukcje można uznać za całkiem udane, inne za mniej. Hotel czy pensjonat decydując się na poszerzenie oferty kanałów udostępnianych gościom w pokojach, stoi przed nie lada wyborem. Tak samo przy modernizacji istniejącej instalacji antenowej.

Pobór energii

Ważne też jest, aby stacja czołowa charakteryzowała się możliwie niskim poborem energii elektrycznej. Urządzenie działa 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Warto też wybrać nowoczesne konstrukcje z chłodzeniem pasywnym, bez dodatkowych wentylatorów. Urządzenia pasywne charakteryzują się wydzielanym hałasem na poziomie 0dB oraz zrobione są przy użyciu elementów o najwyższych parametrach nie wymagających chłodzenia do stabilnej pracy.  Co wybrać? Na co się zdecydować ? Często jest to trudny wybór. 

Dlaczego własna stacja czołowa jest lepsza niż telewizja kablowa?

W dobie dynamicznie rozwijających się technologii, coraz więcej hoteli i firm zastanawia się nad wyborem między wdrożeniem własnej stacji czołowej, a korzystaniem z tradycyjnych operatorów kablowych. Wybór ten ma istotne znaczenie dla efektywności kosztowej i jakości oferowanych usług.

GSS Smart Solution - Smart Server IPTV, OTT

Zalety posiadania własnej stacji czołowej

1. Kontrola nad kosztami

Własna stacja czołowa to co prawda,  jednorazowa większa inwestycja, ale w dłuższej perspektywie pozwala unikać stałych opłat abonamentowych i potencjalnych podwyżek cen przez operatorów kablowych.  Średni czas zwrotu kosztów stacji czołowej to 18 miesięcy – porównując do opłat dla operatorów kablowych.

2. Elastyczność oferty

Posiadanie własnej stacji daje możliwość dostosowywania oferty kanałów do potrzeb klientów, bez ograniczeń narzucanych przez zewnętrzne pakiety.

3. Jakość transmisji

Dzięki pełnej kontroli nad infrastrukturą, możemy zapewnić klientom stabilność i wysoką jakość transmisji, niezależnie od zewnętrznych problemów operatorów kablowych.

4. Niezależność

Własna stacja czołowa eliminuje ryzyko ewentualnych konfliktów z operatorami, które mogą wpływać na dostępność usług.

5. Przyszłość i rozwój

Inwestując w własną technologię, otwieramy drzwi do szybkiego wdrażania nowości i innowacji, reagując na zmieniające się potrzeby rynku.

Równoległa (hybrydowa) instalacja TV - koncentryczna i IPTV

Choć początkowy koszt wdrożenia własnej stacji czołowej może wydawać się wysoki, przemyślana inwestycja w tę technologię może przynieść znaczące korzyści finansowe i jakościowe w dłuższej perspektywie. Warto więc zastanowić się nad takim krokiem, by być o krok przed konkurencją i sprostać wymaganiom dzisiejszego rynku.

Poszukujesz rozwiązania do Twojego obiektu?

Doskonale wiemy o tym, że każdy hotel jest inny, dlatego też dla każdego obiektu tworzymy indywidualne rozwiązania, które najlepiej spełnią wymagania zarówno klientów jak i właścicieli.