Szybko działająca sieć WiFi jest ważna dla Twoich gości, klientów i pracowników

Pomiary WiFi

Audyt sieci bezprzewodowej

Diagnostyka sieci bezprzewodowej

Projektowanie i utrzymywanie sieci zawsze było skomplikowane, ale sieci bezprzewodowe są bardziej skomplikowane niż sieci przewodowe. W sieci przewodowej przepustowość nie zmienia się wraz ze zmianą położenia komputera czy tabletu. W przypadku sieci bezprzewodowych nawet niewielka zmiana położenia mebli, przekłada się bezpośrednio na wydajność sieci. Odpowiednio przeprowadzony audyt sieci pozwala na sprawdzenie wydajności sieci, diagnostykę awarii, “martwych punktów” w budynku czy po prostu określenie ogólnego stanu infrastruktury (inwentaryzacja). Podczas pomiarów sieci bezprzewodowej analizowane jest środowisko radiowe – m.ni. zasięg i poziom sygnału, interferencje częstotliwości, zakłócenia radiowe.

Pomiaru sieci bezprzewodowej można przeprowadzić trzema sposobami: pasywnym, aktywnym i predykcyjnym (symulacja).

Badanie pasywne:

To najważniejszy rodzaj pomiarów, podczas którego gromadzi się najbardziej kompleksowe dane dotyczące środowiska RF: informacje o punktach dostępowych i ich charakterystyce, sile sygnału, poziomie szumów, zakłóceniach itp.

Badanie aktywne:

Podczas aktywnych badań sieci, karta Wi-Fi łączy się z wybraną siecią bezprzewodową, a aplikacja pomiarowa generuje ruch sieciowy, aby zmierzyć m.in. rzeczywistą przepustowość sieci czy utratę pakietów.

Badanie predykcyjne:

Ten rodzaj pomiarów często nazywany jest „modelowaniem predykcyjnym RF”, „planowaniem RF” lub po prostu symulacją pokrycia sygnałem wifi. Charakterystyka Wi-Fi jest przewidywana dla modelu środowiska wirtualnego utworzonego przez użytkownika. Stworzony wirtualny model zawiera ściany, drzwi, okna i inne elementy architektoniczne oraz naturalne przeszkody, a także punkty dostępowe  ustawione przez użytkownika. Innymi słowy, jest to symulacja komputerowa. Pomiary nie są wykonywane. Symulacje takie przeprowadza się często przed powstaniem docelowej sieci bezprzewodowej (np. nowo powstający budynek) lub kiedy taki pomiar nie jest możliwy do wykonania np. ze względu na koszty dojazdu.

Pomiary sieci bezprzewodowych i analiza spektrum sygnału wifi

Badanie sieci wifi

Ciągłe udoskonalanie i aktualizacje standardów IEEE wprowadzają ulepszenia, które mogą mieć wpływ na to, gdzie i ile punktów dostępowych umieścić w obiekcie lub lokalu.

WiFi4 (IEEE 802.11n) wprowadziło technologię MIMO (urządzenia WiFi wysyłają i/lub odbierają dwa lub więcej sygnałów radiowych jednocześnie przy użyciu kilku anten). Uzyskano w ten sposób zwiększenie szybkości transmisji danych i odległości przesyłania danych.

WiFi5 (IEEE 802.11ac) – standard wprowadził kształtowanie wiązki. Dzięki odpowiedniemu formowaniu wiązki, antena monitoruje kierunek, z którego pochodzi ruch powrotny z urządzenia klienckiego wifi. Dane są wysyłane precyzyjnie do urządzenia, zamiast rozsyłane we wszystkich kierunkach.

WiFi6 i 6E (IEEE 802.11ax) – ulepszyły funkcje związane z MIMO i kształtowanie wiązki. Zwiększono liczbę jednoczesnych użytkowników korzystających z sieci bezprzewodowej. Uzyskano jeszcze większe szybkości transmisji i większe odległości przesyłania danych.

Niedawno pojawiły się w sprzedaży pierwsze urządzenia pracujące w standardzie WiFi7 (IEEE 802.11be). Nowy standard zapewnia ponad 2,4 krotny wzrost prędkości (nawet do 46 Gb/s) w stosunku do obecnego standardu WiFi6.

Aby sieć bezprzewodowa w dużych obiektach funkcjonowała prawidłowo, wspomniane pomiary sieci WiFi powinny być przeprowadzane regularnie. Prawidłowo przeprowadzony audyt pozwala określić w jaki sposób oddziałują na siebie poszczególne urządzenia, jaki jest rzeczywisty stan sieci WiFi, gdzie są jej słabe punkty. A także jak bezpieczna jest dana sieć.  

iBeeQ WLAN-Ausmessungen
Metageek Měření v pásmu 2,4 a 5 GHz iBeeQ.com

Proste i niedrogie rozwiązanie BeeCast

przy wykonywaniu pomiarów sieci bezprzewodowej
number svgrepo com

Test urządzeń

Audyt sieci WiFi rozpoczynamy od sprawdzenia stanu i konfiguracji urządzeń w Twoim obiekcie

number1 svgrepo com

Pomiar sieci

Korzystając z naszego oprogramowania i urządzeń sprawdzamy wydajność sieci WiFi w różnych miejscach Twojego hotelu czy biura

number2 svgrepo com

Analiza pokrycia

Sprawdzamy zasięg i pokrycie sieci w każdym miejscu Twojego obiektu, wyznaczamy punkty bez pokrycia

number3 svgrepo com

Poprawa konfiguracji

Poprawiamy konfigurację sieci poprzez optymalizację ustawień systemu czy też zmianę położenia lub dodanie nowych urządzeń dostępowych

number4 svgrepo com

Weryfikacja testów

Pomiary WiFi kończymy ponownym przeprowadzeniem testów pokrycia i wydajności sieci

Najczęściej spotykane błędy w działaniu sieci bezprzewodowej w hotelu.

Zaznacz z którymi symptomami dotyczącymi sieci bezprzewodowej, borykasz się w swojej firmie lub hotelu. Możesz potem łatwo je przesłać do nas. A my postaramy się rozwiązać te problemy.

Nasi Partnerzy

TamoGraph Site Survey
Ekahau Site Survey
metageek 1
TP-Link bezprzewodowe sieci wifi dla hoteli
Logo Ekahau Certified Survey Engineer

Certyfikat Ekahau

Pomiary sieci WiFi

Wykonujemy profesjonalne pomiary WiFi w hotelach, restauracjach, biurach czy obiektach przemysłowych. Jako jedno z niewielu przedsiębiorstw  w Polsce, posiadamy certyfikat firmy Ekahau, z której oprogramowania korzystamy w trakcie pomiarów.  

Ekahau jest jednym z najpopularniejszych na świecie dostawców rozwiązań służących do planowania, modernizowania i weryfikacji sieci bezprzewodowych. Dzięki ich rozwiązaniom, jesteśmy w stanie szybko i efektywnie zaplanować sieć WiFi także w największych obiektach, tak aby Internet działał wszędzie z taką samą, dobrą prędkością – nawet dla kilkuset użytkowników. Rozwiązania firmy Ekahau z powodzeniem funkcjonują w dużych skupiskach ludzi – takich jak dworce, lotniska czy hotele. Na całym świecie z ich rozwiązań korzysta 15.000 użytkowników, a ponad 100 z nich należy do listy Forbes Fortune 500.

Korzystanie z oprogramowania Ekahau w trakcie projektowania i zarządzania sieciami bezprzewodowymi, pozwala nam na znacznie krótszy czas realizacji całego projektu, a także odpowiednie pokrycie każdej (biurowej, hotelowej, fabrycznej) powierzchni dostępem do sieci.a

Nie działa WiFi?

Doskonale wiemy o tym, że każdy hotel jest inny, dlatego też dla każdego obiektu tworzymy indywidualne rozwiązania, które najlepiej spełnią wymagania zarówno klientów jak i właścicieli.