Multiswitch w instalacjach telewizyjnych w hotelach: Praktyczny przewodnik

Multiswitche v hotelových televizních sítích

Multiswitch w instalacjach telewizyjnych w hotelach: Praktyczny przewodnik

Multiswitch i telewizja satelitarna w nowoczesnych hotelach

Współczesny hotel bez dostępu do telewizji satelitarnej? Trudno to sobie wyobrazić. Szeroka gama programów, w niekwestionowanej jakości i dostęp do telewizji w wielu językach. Oferta ulubionych kanałów, ma kluczowe znaczenie dla zadowolenia gościa, zwłaszcza zagranicznego. To często jedyne łącze z jego krajem.

Koszty i korzyści

Niepodważalną zaletą telewizji satelitarnej jest fakt, że można ją odebrać praktycznie wszędzie. Czego nie można powiedzieć o telewizji doprowadzanej do hotelu drogą światłowodową. Często doprowadzenie światłowodu do hotelu do wydatek kilkudziesięciu czy nawet kilkuset tysięcy złotych. Koszt instalacji anteny satelitarnej przy takich inwestycjach to zaledwie promile wartości.

Stacja czołowa IPTV - DVB-T/C Lemco SCL 824CT
Kompaktowa stacja czołowa IPTV – DVB-T/C Lemco z serii Compact Line 2 – SCL 824 CT. Umożliwia odbiór telewizji satelitarnej i naziemnej i przesłanie ich do telewizorów w pokoju hotelowym w standardzie DVB-T/C i jednocześnie IPTV. Dodatkowo w stacji wbudowany jest system telewizji hotelowej Fleex w wersji Embedded.

 

Tradycyjny odbiór satelitarny

Dotychczas jedynym sposobem odbioru kanałów satelitarnych w hotelu, była instalacja stacji czołowej. Stacja odbierała wybrane kanały satelitarne i przesyłała je do telewizorów w pokojach gościnnych w standardzie DVB-T lub DVB-C. Koszt stacji czołowej jednak często był nie do przeskoczenia dla małych obiektów hotelowych. Nie mogły one zaoferować swoim gościom kanałów zagranicznych czy polskich kanałów premium np. TVN24 czy Canal+.

Nowoczesne rozwiązania w telewizorach hotelowych

Od kilku lat czołowi producenci elektroniki – LG, Samsung czy Vestel, oferują telewizory hotelowe z wbudowanym odbiornikiem satelitarnym. Dzięki temu telewizor ma dostęp do wszystkich kanałów niekodowanych na satelicie (FTA). To często kilkadziesiąt wartościowych kanałów. Ilość odbieranych kanałów jest wyłącznie pojemnością satelity, a nie tak, jak w przypadku stacji czołowej, ilością wbudowanych odbiorników. Dodatkowo, w telewizorach hotelowych można stworzyć jedną, wspólną listę kanałów telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej.

 

Tylny panel telewizora hotelowego z dwoma gniazdami: sat - do odbioru kanałów satelitarnych i tradycyjny RF do odbioru telewizji naziemnej i kablowej
Tylny panel telewizora hotelowego z dwoma gniazdami: sat – do odbioru kanałów satelitarnych i tradycyjny RF do odbioru telewizji naziemnej i kablowej

 

Wyzwania w instalacji

Aby telewizory odbierały niezależnie od siebie kanały satelitarne, potrzebna jest instalacja okablowania antenowego w tzw. gwiazdę lub punkt – punkt. Chodzi o połączenie bezpośrednie telewizora w pokoju hotelowym z miejscem, w którym znajduje się punkt dystrybucyjny sygnału satelitarnego. Niestety instalacja przelotowa (z pokoju do pokoju) lub zbudowana na rozgałęźnikach w tym wypadku jest całkowicie nieprzydatna.

Multiswitch w hotelowej telewizji satelitarnej

Podstawą tak zbudowanej sieci jest multiswitch. Czym jest multiswitch? Multiswitch to urządzenie służące do dystrybucji sygnału telewizyjnego z anteny satelitarnej lub naziemnej do wielu odbiorników. Działa na zasadzie rozdzielenia sygnału wejściowego na wiele sygnałów wyjściowych, co umożliwia odbiór telewizji w wielu pokojach jednocześnie, bez utraty jakości obrazu i dźwięku.

Jak działa multiswitch?

Działanie multiswitcha można porównać do centrali telefonicznej. Łączy odbiornik końcowy (telewizor) z odpowiednim wejściem z anteny satelitarnej. Każdy odbiornik telewizyjny z wbudowanym tunerem satelitarnym, podłączony do multiswitcha otrzymuje sygnał w taki sam sposób, jakby był podłączony bezpośrednio do konwertera „single” anteny satelitarnej. Multiswitch umożliwia także integrację sygnałów z wielu niezależnych anten – satelitów, pochodzących od różnych dostawców usług telewizyjnych.

Rozwiązania Multiswitchowe: Legacy (Tradycyjne), jednokablowe dCSS/sCR czy optyczne?

Istnieje kilka typów multiswitchy, pokrótce przedstawimy najważniejsze z nich.

Multiswitche Tradycyjne (Legacy)

Budowa i działanie są stosunkowo proste, ale efektywne, co sprawia, że są chętnie wykorzystywane w różnego rodzaju instalacjach.

 

Multiswitch firmy Lemco LMS-98S do odbioru kanałów TV z dwóch satelitów i anteny naziemnej. Przeznaczony od odbioru przez 8 telewizorów.
Multiswitch Legacy firmy Lemco LMS-98S do odbioru kanałów TV z dwóch satelitów i anteny naziemnej. Przeznaczony od odbioru przez 8 telewizorów. Niewielka, odlewana budowa zapewnia bardzo wysoką jakość parametrów i łatwy montaż, nawet na niewielkiej powierzchni.

 

Budowa Multiswitcha Typu Legacy – końcowego, składa się z kilku kluczowych elementów:

Wejścia:

Najczęściej posiada osobne wejścia dla sygnału satelitarnego i naziemnego. Dla jednego satelity – dwa wejścia dla sygnału satelitarnego do współpracy z konwerterami Wideband (po jednym dla każdego z pasm polaryzacji H/V) lub cztery dla konwertera Quatro (po jednym dla każdego z pasm polaryzacji H/V i pasm częstotliwości niskich/wysokich) oraz jedno wejście dla sygnału naziemnego. Do odbioru sygnału z większej ilości satelitów, odpowiednio więcej złączy. Np. do odbioru sygnału z konwertera Quatro z 4 satelitów, multiswitch wyposażony jest w 17 wejść satelitarnych, po cztery dla każdego satelity. Spotykane są urządzenia dedykowane dla 8 satelitów.

Wyjścia:

Liczba wyjść jest zależna od modelu multiswitcha i określa, ile odbiorników może być do niego podłączonych. Każde wyjście jest w stanie dostarczyć pełny zakres sygnałów satelitarnych i naziemnych. Najczęściej spotykane są multiswitche z następującą ilością wyjść: 4,8,12,16,20,24 i 32. Dostępne są również multiswitche z 2 i 64 wyjściami.

Elementy aktywne:

Multiswitche typu Legacy często zawierają wzmacniacze, aby zapewnić odpowiednią siłę sygnału na wszystkich wyjściach. Sygnał satelitarny jest zawsze wzmacniany, natomiast wzmocnienie sygnału naziemnego jest opcjonalne.

Zasilanie:

Urządzenie to zazwyczaj wymaga zasilania zewnętrznego, aby zasilać wbudowane wzmacniacze i inne elementy aktywne.

Multiswitch kaskadowy

Multiswitch kaskadowy to specjalny rodzaj multiswitcha, który umożliwia budowanie rozległych i elastycznych systemów dystrybucji sygnałów satelitarnych i naziemnych. W odróżnieniu od tradycyjnych multiswitchów, które działają samodzielnie, multiswitche kaskadowe są zaprojektowane do współpracy z innymi multiswitchami w strukturze hierarchicznej.

Budowa multiswitcha kaskadowego różni się od multiswitcha końcowego. Tak jak w przypadku multiswitcha końcowego, posiada osobne wejścia dla sygnałów satelitarnych i naziemnych. Różnica występuje po stronie wyjściowej. Oprócz standardowych wyjść do podłączania odbiorników, multiswitch kaskadowy posiada również wyjścia kaskadowe (przelotowe), które umożliwiają podłączenie kolejnych multiswitchów i budowanie rozległych systemów dystrybucji sygnałów, które mogą być elastycznie dostosowywane do potrzeb konkretnej instalacji.

 

Multiswitch Lemco LMS 98 C w wersji kaskadowej (przelotowej). Złacza umieszczone na dole przeznaczone są do podłączenia kolejnych multiswitchy.
Multiswitch Lemco LMS 98 C w wersji kaskadowej (przelotowej). Złącza umieszczone na dole przeznaczone są do podłączenia kolejnych multiswitchy.

 

Podsumowując, multiswitche typu Legacy to niezawodne i sprawdzone urządzenia do dystrybucji sygnałów telewizyjnych, które znajdują zastosowanie w wielu różnorodnych instalacjach. Dzięki swojej prostocie, efektywności i kompatybilności z różnymi systemami, multiswitche typu Legacy nadal pozostaaj popularnym wyborem wśród instalatorów i użytkowników.

Jednokablowa dystrybucja sygnału satelitarnego w hotelu: Unicable, SCR i DCSS

Niektórzy producenci, wprowadzili w swoich telewizorach hotelowych możliwość odbioru sygnału dystrybuowanego w systemie jednokablowym. Ta dystrybucja to innowacyjna technologia telewizji satelitarnej, która pozwala na przesyłanie sygnałów do wielu odbiorników przy użyciu jednego kabla koncentrycznego. Technologia ta znacząco upraszcza instalacje, eliminując potrzebę używania licznych kabli i umożliwia pełny dostęp do oferty telewizyjnej.

Hybrydowy multiswitch kompaktowy firmy Lem Elettronica z możliwością miksowania telewizji naziemnej. Automatycznie rozpoznaje podłączone dekodery typu Legacy – SCR – dCSS. Idealny do systemów radialnych, z zewnętrznym zasilaniem dla optymalizacji wymiarów, redukcji kosztów i czasu konserwacji. Przystosowany do współpracy z LNB Quattro i LNB Wide Band. Może służyć do odbioru 2 satelitów przy użyciu LNB typu Wide Band.

Technologia Unicable

Unicable to europejski standard dystrybucji sygnałów satelitarnych przez pojedynczy kabel koncentryczny, zdefiniowany w 2007 roku. Umożliwia on niezależne strojenie w całym zakresie odbioru satelitarnego dla każdego tunera. Technologia ta wykorzystuje zaawansowane układy scalone, znacząco obniżające koszty implementacji funkcji jednokablowej dystrybucji. Unicable to nazwa własna technologii opracowanej przez firmę Inverto.

Satellite Channel Router (SCR)

 

Multiswitch hybrydowy firmy LEM Elettronica SRW 516/6 pozwala podłączyć 16 odbiorników telewizyjnych w standardzie jednokablowym i/lub 6 odbiorniików w trybie Legacy.
Multiswitch hybrydowy firmy LEM Elettronica SRW 516/6 pozwala podłączyć 16 odbiorników telewizyjnych w standardzie jednokablowym i/lub 6 odbiorniików w trybie Legacy.

 

SCR to alternatywa dla Unicable, pozwalająca na dystrybucję sygnałów satelitarnych do wielu odbiorników przy użyciu jednego kabla. Technologia ta umożliwia odbiór wszystkich czterech polaryzacji satelitarnych przez konwencjonalne urządzenia front-endowe, a następnie przesyłanie ich do odbiorników.

Digital Channel Stacking Switch (DCSS)

DCSS to kolejna technologia jednokablowej dystrybucji, która umożliwia przesyłanie sygnałów z wielu transponderów przez jeden kabel koncentryczny. Technologia ta stosuje zaawansowane metody przetwarzania sygnałów, aby umożliwić jednoczesny odbiór przez różne odbiorniki.

Jednokablowa dystrybucja to technologia, która znacząco upraszcza instalacje telewizyjne, oferując jednocześnie pełen dostęp do oferty satelitarnej. Unicable, SCR i DCSS to różne technologie, które umożliwiają realizację tego celu, każda z nich oferując unikalne korzyści. Największą wadą tej technologii, jest konieczność posiadania urządzeń, które ją wspierają. Ze względu na ograniczoną ofertę telewizorów hotelowych dostępnych na rynku, które są kompatybilne z systemami jednokablowymi, technologia ta raczej jest rzadko spotykana w hotelach.

 

Schemat podłączenia odbiorników TV za pomocą hybrydowego multiswitch firmy Lem Elettronica - SWR 516/6.
Schemat podłączenia odbiorników TV za pomocą hybrydowego multiswitch firmy Lem Elettronica – SWR 516/6.

 

Dystrybucja światłowodowa – Multiswitch optyczny.

Multiswitch optyczny to urządzenie zintegrowane z optycznym odbiornikiem i multiswitchem w jednej wspólnej obudowie. Są wyposażone tylko w jedno wejście do podłączenia jednomodowego kabla światłowodowego z wyjścia optycznego nadajnika oraz w kilka wyjść do dystrybucji sygnałów telewizji satelitarnej do wielu (zazwyczaj więcej niż czterech) odbiorników. Sygnały telewizji naziemnej i radia FM mogą być także dystrybuowane tym samym połączeniem światłowodowym.

 

Multiswitch optyczny firmy LEM Elettronica SCF516/8 umożliwia odbiór pełnego sygnału z dwóch satelitów i telewizji naziemnej za pomocą jednego światłowodu jednomodowego. Może być wykorzystany jako konwerter sygnału światłowodowego do dwóch LNB Qautro i telewizji naziemnej i być podstawą do budowy daleszej sieci antenowej kablem koncentrycznym. Może być również używany jako multiswitch końcowy dla 8 odbiorników w trybie Legacy lub 16 odbiorników w standardzie jednokablowym.
Multiswitch optyczny firmy LEM Elettronica SCF516/8 umożliwia odbiór pełnego sygnału z dwóch satelitów i telewizji naziemnej za pomocą jednego światłowodu jednomodowego. Może być wykorzystany jako konwerter sygnału światłowodowego do dwóch LNB Qautro i telewizji naziemnej i być podstawą do budowy daleszej sieci antenowej kablem koncentrycznym. Może być również używany jako multiswitch końcowy dla 8 odbiorników w trybie Legacy lub 16 odbiorników w standardzie jednokablowym.

 

Zalety dystrybucji sygnału telewizyjnego w hotelu za pośrednictwem światłowodu:

Koszty:

Korzyści wynikające z wykorzystania światłowodów w porównaniu do kabli koncentrycznych są liczne i znaczące, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i praktycznym. Po pierwsze, koszt zakupu i instalacji światłowodów jest znacząco niższy. Kiedy analizujemy koszty materiałów, często okazuje się, że światłowody są znacznie bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie, zwłaszcza przy rozległych instalacjach.

Poza tym, prace związane z układaniem światłowodów są mniej skomplikowane niż w przypadku kabli koncentrycznych. Światłowody są zazwyczaj bardziej elastyczne, lżejsze i zajmują mniej miejsca, co znacznie ułatwia ich montaż. Dzięki temu proces instalacji jest nie tylko szybszy, ale też mniej inwazyjny dla struktury budynku. Nie można również pominąć korzyści wynikających z niższych kosztów robocizny. Szybsza i łatwiejsza instalacja światłowodów przekłada się na krótszy czas pracy, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów związanych z wynagrodzeniem pracowników.

Wysoka pojemność danych:

Światłowody, dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii opartej na transmisji światła, potrafią przesyłać ogromne ilości informacji przez bardzo długie odcinki bez żadnej degradacji jakości sygnału. Ta niezrównana zdolność do utrzymania jakości, nawet przy transmisji na setki czy tysiące kilometrów, odróżnia je od tradycyjnych kabli miedzianych. Dodatkowo, ich zdolność do obsługi wielu kanałów komunikacyjnych jednocześnie pozwala na szybką i efektywną wymianę informacji. To właśnie te cechy, w połączeniu z imponującą pojemnością transmisji danych, sprawiły, że światłowody stały się kluczowym elementem nowoczesnych sieci komunikacyjnych, od sieci telekomunikacyjnych, przez centra danych, po globalne infrastruktury internetowe. Ich rola w przyszłości komunikacji jest nie do przecenienia, a technologiczny rozwój tylko potęguje ich znaczenie.

Bezstratny przesył sygnału:

W porównaniu do tradycyjnych kabli, takich jak kable miedziane czy koaksjalne, światłowody wykazują znacząco niższe straty sygnału na przestrzeni długich odcinków. Jest to związane z faktem, że sygnał w światłowodzie jest przesyłany w postaci impulsów świetlnych, które nie podlegają takim samym degradacjom jak sygnały elektryczne w kablach miedzianych. Dzięki minimalnym stratom, światłowody gwarantują, że odbierany sygnał jest wiernym odzwierciedleniem wysłanego, co jest niezwykle ważne w aplikacjach, w których każda utrata jakości jest niepożądana. Technologia ta jest więc idealna dla systemów telekomunikacyjnych, transmisji danych, sieci szerokopasmowych oraz innych zastosowań, gdzie priorytetem jest zachowanie wysokiej jakości sygnału niezależnie od odległości.

Odporność na zakłócenia:

Światłowody, w przeciwieństwie do tradycyjnych kabli miedzianych, nie przewodzą prądu elektrycznego, co czyni je odpornymi na wszelkiego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne. Dzięki tej unikalnej właściwości, sygnał przesyłany przez światłowody jest wolny od interferencji typowych dla innych form transmisji, takich jak zakłócenia radiowe czy elektromagnetyczne. To zapewnia użytkownikom czystą, niezakłóconą komunikację oraz stabilność sygnału, co jest szczególnie ważne w aplikacjach wymagających wysokiej jakości transmisji, takich jak telewizja.

 

 

Schemat rozległej instalacji multiswitchowej z wykorzystaniem światłodowu jako magistrali do transmisji telewizji satelitarnej, naziemnej i kablowej i urządzeń firmy LEM Elettronica w budynku hotelowym.
Schemat rozległej instalacji multiswitchowej z wykorzystaniem światłowodu jako magistrali do transmisji telewizji satelitarnej z dwóch satelitów, naziemnej i kablowej za pomocą urządzeń firmy LEM Elettronica w budynku hotelowym.

 

Wady dystrybucji światłowodowej telewizji satelitarnej i naziemnej w hotelu

Chociaż technologia światłowodowa przynosi wiele korzyści w zakresie jakości transmisji i zdolności przesyłu danych, początkowe koszty związane z jej wdrożeniem mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych instalacji opartych na miedzianym kablu koncentrycznym. Przede wszystkim, komponenty systemu światłowodowego, takie jak multiswitche optyczne są droższe w zakupie niż multiswitche tradycyjne o podobnych parametrach. Warto jednak pamiętać, że mimo wyższych początkowych nakładów, w dłuższej perspektywie technologia światłowodowa może przynieść znaczące oszczędności i lepszą wydajność w porównaniu do systemów opartych na kablu koncentrycznym. A w przypadku wprowadzenia w przyszłości nowych, obecnie nieznanych technologii, prawdopodobnie pozwoli uniknąć potrzeby modernizacji sieci antenowej.

Satelitarna stacja czołowa IF – IF – alternatywa dla multiswitchy

Opisane powyżej rozwiązania, mają zastosowanie wyłącznie w obiektach, w których instalacja antenowa wykonana jest w tzw. gwiazdę lub punkt-punkt. Wynika to z faktu, że telewizor z wbudowanym odbiornikiem satelitarnym steruje multiswitchem i konwerterem poprzez wysyłanie specyficznych tonów i napięć przez kabel koncentryczny. Te sygnały kontrolne decydują o wyborze konkretnego transpondera czy też satelity. Dzięki temu użytkownik, zmieniając kanał w telewizorze, nieświadomie steruje również układem multiswitcha, który w odpowiedzi dostarcza odpowiedni sygnał satelitarny do odbiornika. Dlatego musi być bezpośrednie podłączenie pomiędzy urządzeniami.

Jak wykorzystać wbudowany w telewizor tuner satelitarny bez instalacji mutiswitchowej?

 

SAT-32evo programowalna cyfrowa stacja czołowa umożliwiająca mapowanie do 32 transponderów DVB-S/S2 w jedną dystrybucję SAT-IF. Dzięki wzmacniaczowi o dużej mocy typu push-pull i szerokiemu zakresowi regulatora nachylenia, SAT-32evo jest gotowy do użycia w średnich i dużych instalacjach.
SAT-32evo programowalna cyfrowa stacja czołowa umożliwiająca mapowanie do 32 transponderów DVB-S/S2 w jedną dystrybucję SAT-IF. Dzięki wzmacniaczowi o dużej mocy typu push-pull i szerokiemu zakresowi regulatora nachylenia, SAT-32evo jest gotowy do użycia w średnich i dużych instalacjach.

 

Jest rozwiązanie problemu związanego z bezpośrednim sterowaniem multiswitcha i wymaganą topologią sieci antenowej. To stacja czołowa – konwerter, który wprowadza na stałe wybrane częstotliwości satelitarne do sieci antenowej. Przykładem takiego konwertera może być urządzenie firmy LEM Elettronica SAT 32evo. Ten konwerter jest zaawansowanym urządzeniem służącym do przetwarzania sygnałów satelitarnych. Można do niego podłączyć LNB typu Quattro, Quad lub Wideband. SAT 32evo jest w stanie przekształcić 32 transpondery DVB-S lub DVB-S2 (QPSK / 8PSK) w dowolne 32 częstotliwości wyjściowe. Zakres częstotliwości wyjściowych można indywidualnie ustawić od 950 do 2150 MHz, a dla LNB typu Wideband od 250 do 2400 MHz. Ten zakres częstotliwości może być dostarczany do istniejącej, kompatybilnej z SAT sieci koncentrycznej.

 

Schemat podłaczenia 32 transponderów z dwóch satelitów do instalacji antenowej w hotelu.
Schemat podłączenia 32 transponderów z dwóch satelitów do instalacji antenowej w hotelu.

 

W ten sposób zbudowana sieć pozwala na dystrybucję kanałów telewizyjnych – satelitarnych z wybranych niezależnych 32 transponderów (nawet z kilku satelitów) oraz kanałów naziemnych. Jest to doskonałe rozwiązanie na wykorzystanie wbudowanych w telewizory hotelowe odbiorników satelitarnych. Ze względu na uniwersalność (nie wymagana jest specjalna budowa sieci)  i cenę, polecana jest szczególnie dla małych obiektów hotelowych i pensjonatów.

Wymagania dla telewizorów

Żeby w pełni korzystać z możliwości nowoczesnych telewizorów, warto zwrócić uwagę na to, czy można na nich ustawić jedną, wspólną listę kanałów dla telewizji naziemnej i satelitarnej. Taką funkcjonalność oferują telewizory hotelowe. Niestety, większość telewizorów, zarówno tych z trybem hotelowym, jak i modeli typowo konsumenckich, nie oferuje takiej funkcji. W praktyce oznacza to, że użytkownik musi przełączać się pomiędzy różnymi listami kanałów, co może być mało intuicyjne i sprawiać kłopoty, zwłaszcza gościom, którzy nie są przyzwyczajeni do danego sprzętu.

To może prowadzić do sytuacji, kiedy pobyt w hotelu czy pensjonacie staje się mniej przyjemny z powodu problemów z obsługą telewizora. Dlatego tak ważne jest, aby przy wyborze urządzenia zwrócić uwagę na te kwestie i zadbać o to, aby nasi goście, mogli bez problemu korzystać z telewizji, ciesząc się płynną i łatwą obsługą.

Gdzie kupić?

Wszystkie opisane w tym artykule urządzenia są do kupienia w firmie iBeeQ.

O autorze

Piotr Dariusz Morawski iBeeQ
Piotr Morawski

Inżynier informatyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży telewizji hotelowej. Obecnie specjalizuje się w doradztwie dla hoteli w zakresie telewizji hotelowej oraz sieci Wi-Fi dla gości. Dzięki bliskiej współpracy z czołowymi producentami urządzeń dedykowanych dla hoteli, wdraża najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które podnoszą jakość usług hotelowych i zapewniają wyjątkowe doświadczenia gościom.