Przekraczając Granice Komfortu: Telewizja hotelowa – Pełna Integracja czy Systemy CMS

A modern integrated hotel television system

Przekraczając Granice Komfortu: Telewizja hotelowa – Pełna Integracja czy Systemy CMS

Interaktywna Telewizja Hotelowa – Przyszłość Branży Hotelarskiej

W erze cyfrowej rewolucji, hotelarstwo stoi przed wyzwaniem dostosowania swoich usług do oczekiwań nowoczesnego podróżnika. Tradycyjne systemy CMS (Content Management System) od lat zapewniały podstawową interakcję z gośćmi, oferując informacje o hotelu, możliwość przeglądania rachunków, dostęp do wiadomości, czy spersonalizowane powitania. Takie funkcje dostępne były już w hotelowych systemach telewizji, kiedy królował w telewizorach  teletekst czyli już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.  W oferowanych na rynku telewizyjnych systemach CMS, czas stanął w miejscu i to jest nadal główna funkcjonalność jaką mogą zaoferować.

Współczesna interaktywna telewizja hotelowa, zintegrowana z aplikacjami mobilnymi, dostępem do internetu dla gości i automatyką pokojową, otwiera nowy rozdział w „hotel guest journey” – terminie określającym całościowe doświadczenie klienta od momentu zarezerwowania pobytu aż po wymeldowanie.

Nowoczesne Usługi vs. Tradycyjny CMS

 

Tradycyjne systemy CMS w telewizji hotelowej

Przez lata telewizyjne systemy CMS były niezawodnym narzędziem w rękach hotelarzy, ale ich funkcjonalność pozostawała relatywnie niezmienna. Informacje hotelowe, podgląd rachunku, wiadomości – choć użyteczne – nie sprostają już wymaganiom gości szukających większej interakcji i personalizacji swojego pobytu.

 

Philips CMND Template
źródło: https://cmnd.io/templates/hotel-room-info-page/

 

Oferowane przez producentów telewizorów oraz inne firmy rozwiązania, korzystają z rożnych sposobów, aby na samym końcu otrzymać tę samą funkcjonalność, niezmienną od lat.

Takie systemy pozwalają na zdalne zarządzanie treściami telewizyjnymi w pokojach hotelowych, oferując jednocześnie interfejs użytkownika dostosowany do marki hotelu. Umożliwia wygodne zarządzanie informacjami o usługach hotelowych i promocjach. Często ważniejszym niż wyświetlanie informacji , jest funkcja zarządzania telewizorami, dzięki której można centralnie zaprogramować telewizory. Jeśli uda się integracja z PMS (co nie zawsze jest takie łatwe, a przynajmniej dość kosztowne) systemy dodatkowo wzbogacają się o prostą personalizację – powitanie na ekranie telewizora nazwiskiem gościa, podgląd rachunku czy możliwość przesłania wiadomości z recepcji bezpośrednio na telewizor w pokoju.

Ograniczenia Tradycyjnych Systemów CMS

Jednakże, mimo że systemy CMS mają wiele do zaoferowania, ich możliwości są ograniczone, zwłaszcza w kontekście dynamicznie zmieniających się oczekiwań klientów i technologii. Wielu hotelarzy wskazuje, że:

 • Sztywne szablony: Systemy te często opierają się na gotowych szablonach, które nie pozwalają na elastyczną i szybką zmianę wyglądu interfejsu. Ogranicza to możliwości personalizacji i adaptacji do szybko zmieniających się trendów. A przygotowanie nowych szablonów, często wiąże się z kolejnymi nakładami finansowymi.
 • Aplikacje mobilne: Niektóre z systemów CMS posiadają aplikacje mobilne. Jednak, aby móc pełniej korzystać z funkcjonalności systemu, gość hotelowy musi często zainstalować tę aplikację na swoim urządzeniu, co może być dla wielu barierą i nie zawsze jest wygodne. Bardzo często aplikacje te nie oferują znacząco więcej funkcji niż tradycyjny pilot do telewizora, co było już dostępne dekadę temu.
 • Brak elastyczności: Systemy te są skierowane głównie na telewizję. I rozszerzenie funkcjonalności o dodatkowe, zwłaszcza te poszukiwane przez hotel funkcje, jest praktycznie niemożliwe lub przesunięte do realizacji w bliżej nieokreślonym terminie.
 • Dedykowane telewizory: Producenci telewizorów hotelowych dokładają do swoich produktów również systemy CMS. Niestety, takie rozwiązanie wymusza na hotelarzach korzystanie wyłącznie z telewizorów tej samej marki co producent systemu CMS. Co może być źródłem dodatkowych kosztów.
System CMS Digiguest
źródło: vestel.com

Dlaczego Inwestycja w Telewizję Hotelową Opartą O Systemy CMS Może Być Ryzykowna?

Decyzja o inwestycji w technologie hotelowe powinna być przemyślana, zwłaszcza w obliczu szybkiego postępu technologicznego. Przywiązanie do systemów CMS, które nie ewoluują w wystarczająco dynamicznym tempie, może prowadzić do sytuacji, w której hotel pozostaje z przestarzałym wyposażeniem, nieodpowiadającym na aktualne potrzeby gości:

 • Technologiczne przeżytki: Systemy, które nie są regularnie aktualizowane, rozbudowywane, szybko stają się przestarzałe wobec nowych rozwiązań na rynku.
 • Brak innowacyjności: Nowoczesne technologie, takie jak inteligentna automatyka domowa, rozwiązania IoT (Internet of Things), czy sztuczna inteligencja, oferują znacznie bogatsze możliwości interakcji i personalizacji, których tradycyjne systemy CMS nie są w stanie dostarczyć.
 • Oczekiwania gości: Podróżnicy szukają obecnie doświadczeń spersonalizowanych i technologicznie zaawansowanych. Preferują rozwiązania, które są intuicyjne, mobilne i zapewniają większą kontrolę nad ich pobytem.

 

Zintegrowana Telewizja Hotelowa – Serce „Podróży Gościa”

Nowoczesna interaktywna telewizja hotelowa przekształca pokój hotelowy w centrum zarządzania doświadczeniem gościa. Pozwala nie tylko na oglądanie filmów czy dostęp do kanałów telewizyjnych ale także na sterowanie oświetleniem, temperaturą, a nawet zamawianie usług dodatkowych – wszystko to z poziomu ekranu telewizora lub aplikacji mobilnej na smartphonie lub tablecie.

 

Hotelowa platforma multimedialna Hoteza
Hotelowa platforma multimedialna Hoteza

 

Podróż gościa hotelowego (ang. Hotel Guest Journey) to termin, który w branży hotelarskiej zyskuje na znaczeniu. Odnosi się do pełnego spektrum interakcji, które gość ma z hotelem – od poszukiwania noclegu i rezerwacji, przez pobyt, aż po pożegnanie. W tym kontekście, zintegrowana telewizja hotelowa staje się kluczowym elementem, który wpływa na każdy etap tej podróży.

Kontroluj ustawienia pokoju telewizorem hotelowym
Kontroluj ustawienia pokoju telewizorem hotelowym w systemie telewizji interaktywnej Hoteza
 • Pre-check-in: Jeszcze przed przybyciem, gość może skorzystać z aplikacji mobilnej, aby dokonać wstępnej rejestracji, wybrać pokój, a nawet otrzymać cyfrowy klucz do drzwi.
 • Personalizacja w pokoju: Po przybyciu, dzięki integracji systemów, telewizja hotelowa wita gościa po imieniu, oferując spersonalizowane usługi i ustawienia, takie jak ulubiona muzyka czy lista preferowanych kanałów.
 • Sterowanie automatyką (GRMS): Aplikacja mobilna służy jako pilot do wszystkiego – od regulacji klimatyzacji, przez sterowanie oświetleniem, po zamawianie room service.
 • Informacje i usługi: W każdej chwili gość ma dostęp do pełnych informacji o usługach hotelowych, atrakcjach w okolicy, a także może łatwo rezerwować miejsca w hotelowych restauracjach czy spa.
 • Checkout: W momencie wyjazdu, aplikacja umożliwia szybki i bezproblemowy checkout z możliwością zapłaty za pobyt i dodatkowe usługi bez konieczności wizyty na recepcji.

 

Interaktywna telewizja hotelowa zintegrowana z aplikacją mobilną 2024

Jak wykorzystać możliwości nowoczesnego systemu telewizji hotelowej do promocji i działań marketingowych?

Jest wiele możliwości i szczerze powiedziawszy można uznać, że to cała strategia, która może znacząco przyczynić się do wzrostu przychodów hotelu oraz poprawy doświadczeń gości. Oto jak można efektywnie zaimplementować system telewizji hotelowej w celu promowania hotelu:
<h3>Uproszczony Dostęp do Aplikacji Webowej Hotelu

 

Wykorzystanie Kodów QR i Personalizowanych Wiadomości Powitalnych:

 

 • Komunikacja powitalna: Niezwłocznie po dokonaniu rezerwacji, goście otrzymują e-mail powitalny zawierający unikalny kod QR. Skanowanie tego kodu pozwala na błyskawiczny dostęp do spersonalizowanej aplikacji webowej hotelu.
 • Autoryzacja: Dzięki zastosowaniu kodu QR, gość jest automatycznie autoryzowany w aplikacji, co eliminuje konieczność ręcznego wprowadzania danych osobowych podczas składania zamówień.
Wiadomość powitalna do gościa z unikalnym kodem QR. Po zeskanowaniu gość dostaje się do już autoryzowanej aplikacji i nie musi wpisywać swoich danych, aby złożyć zamówienie
Wiadomość powitalna do gościa z unikalnym kodem QR. Po zeskanowaniu gość dostaje się do już autoryzowanej aplikacji i nie musi wpisywać swoich danych, aby złożyć zamówienie

Promocja Wewnątrz Hotelu

Wykorzystanie Komunikacji Wewnętrznej:

 

 • Cyfrowe ekrany: W holu, windach oraz innych wspólnych przestrzeniach hotelu rozmieszczone mogą być cyfrowe ekrany prezentujące informacje o aplikacji wraz z instrukcją obsługi i korzyściami z jej użycia.
 • Ulotki i kody QR: W pokojach hotelowych oraz innych kluczowych miejscach dostępne są ulotki z kodami QR, które bezpośrednio przekierowują gości do aplikacji webowej hotelu.

Interaktywne Wykorzystanie Produktów Systemu Telewizji Hotelowej

 

Zachęta do Korzystania z Aplikacji:

 • Integracja produktów: Inne produkty Hoteza, takie jak panele interaktywne czy systemy informacyjne, mogą być wykorzystane do promowania aplikacji, oferując gościom unikalne kody QR i instrukcje, jak z nich skorzystać.
 • Informacje w aplikacji: Poprzez aplikację, goście mogą otrzymać dostęp do ekskluzywnych ofert, informacji o wydarzeniach hotelowych, czy możliwości zarezerwowania usług dodatkowych.

Wykorzystanie Sieci Wi-Fi Hotelowej do Promocji Aplikacji

 

Zachęta do Użycia Aplikacji Po Połączeniu z Wi-Fi:

 • Link bezpośredni: Gdy gość łączy się z siecią Wi-Fi hotelu, może otrzymać automatyczne przekierowanie do aplikacji webowej wraz z zachętą do jej wypróbowania.
 • Oferty specjalne: Skorzystanie z aplikacji może wiązać się z dodatkowymi korzyściami, takimi jak specjalne zniżki na usługi hotelowe czy upominki powitalne.

Korzyści Marketingowe z Wykorzystania Systemu Telewizji Hotelowej

 

 1. Zwiększenie Sprzedaży Usług Dodatkowych: Aplikacja może służyć jako platforma do promowania i sprzedaży usług dodatkowych, takich jak zabiegi spa, rezerwacje w restauracji czy oferty specjalne.
 2. Gromadzenie Danych: System może zbierać dane o preferencjach i zachowaniach gości, które następnie można wykorzystać do tworzenia spersonalizowanych ofert marketingowych.
 3. Budowanie Więzi z Gośćmi: Personalizacja doświadczeń gości za pośrednictwem aplikacji zwiększa ich zaangażowanie i lojalność wobec marki hotelowej.
 4. Analiza Zwrotu z Inwestycji (ROI): Dzięki śledzeniu interakcji z aplikacją, hotel może dokładnie mierzyć efektywność swoich działań marketingowych i dostosowywać strategie promocyjne.

To tylko niektóre możliwości, jakie daje nowoczesny system telewizji hotelowej zintegrowany z innymi usługami i systemami np. dostępu do internetu dla gości.

 

Podsumowanie

 

Choć tradycyjne systemy CMS były kiedyś nowością, obecnie mogą stanowić ograniczenie dla hotelarzy dążących do zapewnienia najwyższej jakości usług. Hotelarstwo wymaga dziś inwestycji w technologie, które nie tylko odpowiadają na bieżące potrzeby gości, ale także są przystosowane do przyszłych innowacji. Interaktywna telewizja hotelowa to nie tylko przyszłość rozrywki w branży hotelarskiej, ale przede wszystkim filar współczesnej „podróży gościa hotelowego”. W związku z tym, zamiast inwestować w systemy oparte na przestarzałych modelach, warto rozważyć nowoczesne, zintegrowane rozwiązania, które będą rozwijać się razem z branżą i oczekiwaniami klientów. To one definiują nowoczesne standardy w hotelarstwie i pozwalają hotelom wyróżnić się na tle konkurencji, zapewniając gościom nie tylko miejsce do spania, ale prawdziwie interaktywny pobyt.

Dystrybutorem nowoczesnego systemu telewizji hotelowej Hoteza

Logo Hoteza

jest firmaiBeeQ - Integrated Broadcast Quality

O autorze

Piotr Dariusz Morawski iBeeQ
Piotr Morawski
[email protected] | + posts

Inżynier informatyk. Ponad dwadzieścia lat w branży telewizji hotelowej. Obecnie doradza hotelom w tematyce związanej z telewizją dla hoteli i sieciami Wi-Fi dla gości. Współpracuje bezpośrednio z czołowymi producentami urządzeń dedykowanych dla hoteli.