Telewizja strumieniowa w hotelu czyli Netflix to nie wszystko.

Netflix w hotelu

Telewizja strumieniowa w hotelu czyli Netflix to nie wszystko.

Telewizja strumieniowa powoli, ale zdecydowanie wypiera tradycyjną telewizję. Usługi SVOD – streaming video on demand – strumieniowe wideo na życzenie stały się bardzo popularne w czasach pandemii, zastępując wizyty w teatrze, kinie czy na stadionie. Prawie 90% hotelarzy i inwestorów z którymi ostatnio rozmawiałem, powtarza jak mantrę słowo Netflix. A co w przypadku, kiedy gość nie ma konta na Netflixie? Za to posiada i używa kilku innych serwisów strumieniowych, takich jak: HBO GO, CDA, Player.pl, Spotify, Hulu, Amazon Prime, Storytel i wiele innych?

Dlaczego hotelarze wykluczają tych użytkowników na rzecz tylko jednej usługi internetowej?

Szczerze powiem – nie wiem. I nie potrafię znaleźć żadnych rozsądnych argumentów. Dlatego postanowiłem napisać ten tekst, licząc na to, że uda mi się przybliżyć temat i uchronić hotelarzy przed niepotrzebnymi wydatkami. Zwłaszcza, że według portalu wirtualnemedia.pl, Netflix wcale nie jest liderem telewizji streamingowej w Polsce.

vodserwisy luty2021
Źródło: www.wirtualnemedia.pl

Największy konkurent Netflixa w Polsce, to należący do grupy TVN i posiadający zbliżoną ilość użytkowników, Player.pl. Dlaczego ci użytkownicy są gorsi od tych z kontami na Netflixie? A ponad trzy i pół miliona użytkowników CDA czy prawie trzy miliony abonentów serwisu VOD w Wirtualnej Polsce? Można by tak jeszcze długo.

W Internecie dostępne są badania, z których wynika, że ponad 65% ankietowanych gości hotelowych na pytanie – Czy chcesz móc przesyłać strumieniowo na telewizor w swoim pokoju hotelowym takie serwisy jak Netflix, Youtube, HBO, Player, CDA? – odpowiedziało pozytywnie.

Dlatego wielu hotelarzy z zazdrością patrzy na reklamy nowych, wspaniałych telewizorów hotelowych z funkcją SMART. Bo one udostępniają możliwość skorzystania z serwisów strumieniowych. Co prawda tylko kilku – wystarczy palców na jednej ręce do ich policzenia i na bardzo ograniczonych warunkach. Ale jednak udostępniają.  Możliwość udostępnienia gościom skorzystania z nowoczesnych serwisów streamingowych na pewno zwiększy satysfakcję z ich pobytu w hotelu. Przełoży się to również na lojalność gościa, a na samym końcu – szansę na jego powrót i ponowną rezerwację noclegu. Dlatego cena nie gra roli i po głowie tłucze się wizja wymiany telewizorów, a co za tym idzie, wydatku kwoty z dużą ilością zer, byle by tylko „zrobić dobrze” gościom.

Niestety, z powodu pandemii Covid-19 idea wymiany telewizorów na te, z funkcjami SMART oddala się coraz bardziej. Praktycznie brak dochodów, bo hotele były zamknięte i nie można było przyjmować gości.  A trzeba najpierw zarobić na podstawowe koszty związane z prowadzeniem hotelu. Poza tym w hotelu są ważniejsze wydatki niż wymiana telewizorów w pokoju. Na dodatek,  ostatnio ceny telewizorów hotelowych bardzo wzrosły (wiosna 2021) i podobno nie jest to ostatnie słowo w tym roku. Przed oczami staje wizja hotelu, który nie jest przygotowany na potrzeby gościa. A w ślad za tym odpływ gości do „nowocześniejszej” konkurencji…

Telewizory SMART mają możliwość podłączenia do internetu i oferują dostęp do serwisów strumieniowych. Zazwyczaj tylko do kilku. Mowa tutaj o telewizorach hotelowych, bo telewizory konsumenckie w hotelach ze względów prawnych, raczej powinny mieć wyłączoną opcję SMART. Za ten dostęp, w zależności od rozmiaru telewizora trzeba zapłacić grubo ponad tysiąc złotych netto. a nawet po ostatnich podwyżkach cenie bliżej jest do 2 na początku ceny za 32 calowy ekran. Czy warto wydawać tyle pieniędzy dla kilku serwisów? Jak się jeszcze doliczy koszt demontażu i utylizacji starych telewizorów i montażu nowych, robi się z tego całkiem niezła kwota. A stare telewizory działają bezawaryjnie i wcale nie są takie stare. Jedyną ich wadą jest to, że „nie mają Netflixa”. 

Stacje czołowe

Blaski i cienie telewizorów SMART w hotelu.

Obecnie dostępnych jest zaledwie kilka modeli telewizorów hotelowych, oferujących dostęp do Netflixa i kilku innych serwisów strumieniowych. Jednak, aby gość mógł skorzystać z takiej oferty musi wprowadzić swoje dane do telewizora w pokoju hotelowym. Login, hasło, a często również preferencje użytkownika. Według ankiety przeprowadzonej przez jedną z amerykańskich firm, ponad 60% badanych stwierdziło, że w takim przypadku – wprowadzenie danych wrażliwych, w ogóle rezygnuje z usługi. Powód jest prosty. Często, zwłaszcza w telewizorach przeznaczonych do użytku domowego (a takie dość ciągle spotykam w hotelach – ze względu na niższą w porównaniu z hotelowymi cenę zakupu), proces kasowania danych jest dość skomplikowany. A nawet niemożliwy bez instrukcji obsługi. A pozostawienie danych w telewizorze skończy się w najlepszym wypadku tym, że kolejny gość będzie korzystał z usług opłacanych przez poprzedniego. A w przypadku, kiedy serwis strumieniowy pozwala na korzystanie ze swoich usług tylko na jednym urządzeniu, może spowodować dość spore utrudnienia w korzystaniu z niego. Jeśli ktoś w hotelu akurat będzie korzystał z telewizora zalogowanego na konto poprzedniego gościa, to ten nie będzie mógł uruchomić żadnej usługi u siebie w domu.

Niezależna multimedialna platforma spełniająca wymagania gościa.

Hotel cast to TV

Najlepszym obecnie rozwiązaniem jest niezależny i bezpieczny system zapewniający gościom dostęp do multimediów. Niezależny, bo działa z każdym telewizorem wyposażonym w złącze HDMI. A nawet, poprzez odpowiednie adaptery, również z telewizorami CRT (kineskopowymi), które nadal jeszcze się spotyka w hotelach. Działa z telewizorami dowolnego producenta, niezależnie od rozmiaru i przeznaczenia – obojętnie czy  telewizory hotelowe czy konsumenckie. I skutecznie zamienia je w telewizory z usługami SMART, ale bez wszystkich wad opisanych powyżej. System wykorzystuje stworzone przez Google urządzenie Chromecast. To niewiele większe od zegarka na rękę urządzenie, które podłącza się dyskretnie do telewizora poprzez złącze HDMI. Urządzenie pośredniczy pomiędzy urządzeniem gościa, a serwisem strumieniowym. Z którego bezpośrednio pobiera dane (np. filmy) i wyświetla na ekranie telewizora. Chromecast współpracuje z urządzeniami z systemem Android i iOS oraz notebookami z systemem Windows 10 i MacOS. Podczas odtwarzania treści na ekranie telewizora, można swobodnie korzystać ze swojego urządzenia mobilnego. Nie ma to żadnego wpływu na odtwarzanie na telewizorze. To jest przewaga nad wszelkiego typu technologiami „udostępniania ekranu”- Screen Mirroring. Takie rozwiązania umożliwiają przesłanie ekranu urządzenia mobilnego do telewizora. Jednak nie można korzystać z urządzenia podczas przesyłania na przykład filmu na telewizor. Wszelkie wiadomości, rozmowy przychodzące, również będą widoczne na ekranie telewizora. Co w niektórych przypadkach, może stworzyć stresowe sytuacje.

Trzy proste kroki

Wystarczą tylko trzy kroki, aby gość sparował swoje mobilne urządzenie z Chromecastem zainstalowanym w pokoju i rozpoczął oglądanie swoich ulubionych filmów i programów na ekranie telewizora. Google Chromecast wspiera obecnie ponad 2100 aplikacji. Co w porównaniu do tego, co oferują telewizory SMART, zwłaszcza te hotelowe, jest imponujące.

Media strumieniowe w hotelu Netflix Youtube i inne serwisy w pokoju hotelowym

Prywatność i bezpieczeństwo

Oprócz prostoty w korzystaniu z systemu przesyłania telewizji streamingowej i innych mediów strumieniowych,  system zapewnia prywatność i bezpieczeństwo na bardzo wysokim poziomie. Najważniejsze jest to, że wszystkie dane wrażliwe pozostają w urządzeniu gościa. Nie trzeba nigdzie wprowadzać żadnych haseł, loginów, które mogły by być wykorzystane przez osoby nieuprawnione. To jest decydowana przewaga nad telewizorami SMART. Dzięki unikalnemu oprogramowaniu zarządzającemu, nie ma możliwości połączenia się z innym telewizorem, niż tym, który jest w pokoju. Wszystkie wyświetlane treści są w ten sposób chronione. Wysoki poziom bezpieczeństwa dodatkowo zachęca gości do korzystania z usługi, zapewniając praktycznie nieograniczony dostęp do rozrywki oferowanej przez serwisy streamingowe i aplikacje mobilne.

Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie poświęconej telewizji i mediom streamingowym lub skorzystać z formularza kontaktowego.

 

 

 

O autorze

Piotr Dariusz Morawski iBeeQ
Piotr Morawski

Inżynier informatyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży telewizji hotelowej. Obecnie specjalizuje się w doradztwie dla hoteli w zakresie telewizji hotelowej oraz sieci Wi-Fi dla gości. Dzięki bliskiej współpracy z czołowymi producentami urządzeń dedykowanych dla hoteli, wdraża najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które podnoszą jakość usług hotelowych i zapewniają wyjątkowe doświadczenia gościom.