Netflix w hotelu – media strumieniowe vs. telewizja hotelowa.

Netflix w hotelu

Netflix w hotelu – media strumieniowe vs. telewizja hotelowa.

Netflix w hotelu. Czy serwisy strumieniowe wyprą tradycyjną telewizję?

Jeszcze kilkanaście lat temu usługi Video on Demand czyli filmy na życzenie, były popularne w hotelach. Zwłaszcza w tych, z dużą ilością gwiazdek i nastawionych na klienta biznesowego. Wielkie metalowe szafy wypełnione odtwarzaczami VHS, zajmowały naprawdę dużo miejsca. Gość płacił tak jak w kinie za każdy obejrzany film. Wszystko odbywało się automatycznie w hotelowym pokoju, bez udziału recepcji czy hotelowej obsługi.

Dostęp do Internetu był płatny. Już wtedy można było zauważyć, że nie wszystkie hotele były otwarte na nowe technologie. Pomimo tego, że miały konkretny udział w zyskach – prowizję od każdego zamówionego przez gościa filmu czy wykupionego dostępu do Internetu. Wprowadzanie nowości technicznych trwało bardzo opornie.

Nadal wiele hoteli posiada skromną ofertę telewizyjną. Głównie w oparciu o telewizję naziemną oraz słaby i niestabilny dostęp do Internetu.

Przekłada się to na zadowolenie gościa z pobytu w takim obiekcie, a pośrednio także na przychody. Niezadowolenie gościa to duże prawdopodobieństwo, że następnym razem wybierze inny hotel. Takie podejście hotelarzy, nie zmieni jednak faktu, że technologia ciągle ewoluuje. A w ślad za tym i przyzwyczajenia gości. Usługi VOD w hotelach są obecnie marginalne. Bezpłatny dostęp do Internetu stał się standardem.

Goście coraz chętniej przenoszą swoje domowe przyzwyczajenia do hoteli. Nie chcą mieć już narzuconych przez usługę VOD ograniczonego dostępu filmów. Chcą oglądać dokładnie to samo co w domu. Korzystać z tych samych aplikacji i serwisów strumieniowych. I w tak samo prosty sposób. Bezpośrednio ze swojego laptopa, smartfonu lub tabletu na ekranie telewizora w pokoju hotelowym.

Zabierz ze sobą swój „kontent” (BYOC).

Kilka lat temu królowała tendencja „zabierz ze sobą swoje urządzenie” (BYOD ang. bring your own device) i wymusiła na hotelarzach instalację wszelkiego rodzaju łatwo dostępnych złączy czy całych paneli tzw. media hubów. Ułatwiały podłączenie telewizora hotelowego do urządzenia gościa np. laptopa poprzez kabel HDMI. Zmieniły się urządzenia. Wraz ze wzrostem popularności technologii bezprzewodowych znikły fizyczne złącza z urządzeń. Zmieniły się trendy, które ewoluowały w stronę innego hasła – „zabierz ze sobą swój własny kontent” (BYOC ang. bring your own content).

Blisko 98% gości podróżuje obecnie ze swoim smartfonem.​

Smartfon stał się obecnie centrum rozrywki. Za pomocą aplikacji i wykupionego dostępu do usług strumieniowych, goście otrzymują żądane treści, filmy, wydarzenia sportowe czy programy. Miejsce przestało mieć znaczenie. Rozpoczęty w domu film czy serial, można oglądnąć w pociągu czy w hotelowym pokoju. Zabierz ze sobą swoje urządzenie powoli traci na znaczeniu. Zwłaszcza, że nawet w najlepiej wyposażonym w złącza multimedialne pokoju, ciężko podłączyć smartfon do złącza HDMI.

Goście podróżujący z własnym smartfonem
0%
Netflix w hotelu

Jak nadążyć za zmieniającymi się przyzwyczajeniami gości?

Aplikacje takie jak Netflix, Amazon Prime, Hulu czy Spotify stały się tak popularne, że wypierają tradycyjną telewizję liniową czyli taką opartą o ustaloną ramówkę programową. Ze statystyk używalności serwisów strumieniowych w hotelach wynika, że popularnością zaczynają przewyższać płatne kanały telewizyjne premium – filmowe i sportowe. Dostęp do tych usług internetowych, jeszcze niedawno był wartością dodaną i tylko nieliczne hotele mogły sobie pozwolić na takie rozwiązania.

Łatwe i bezpieczne połączenie między smartfonem a telewizorem hotelowym, aby goście mogli przesyłać strumieniowo własne zapisane profile to,  obecnie coraz częstsze oczekiwanie. Tak samo, jak dobre i stabilne łącze do Internetu. Niespełnienie takich oczekiwań, może sprawić, że wrażenia z pobytu będą w najlepszym razie przeciętne. A to z kolei ma duży wpływ na przychody hotelu.

Aby spełnić oczekiwania gości w tej materii, wystarczy wdrożyć kilka rozwiązań dostępnych na rynku. Najbardziej znaną usługą SVOD (ang. Streaming Video On Demand – Strumieniowe filmy na żądanie) jest amerykański Netflix. I niestety, większość hotelarzy ogranicza się tylko do tego jednego serwisu, starając się za wszelką cenę udostępnić gościom akurat tylko tę usługę. Pozostawiając w niełasce znaczną część użytkowników innych serwisów. Najczęściej padające pytanie w ciągu ostatnich miesięcy to:

Czy ten telewizor ma Netflixa? Jak uruchomić Netflix w hotelu?

Na rynku obecnie jest naprawdę niewiele modeli telewizorów hotelowych mogących się pochwalić taką usługą. A telewizory konsumenckie z przeznaczeniem do użytku domowego, odpadają na starcie. Ze względu na… bezpieczeństwo. Tak, właśnie bezpieczeństwo. Gość, aby skorzystać z takiej usługi strumieniowej, musi wprowadzić do telewizora dane wrażliwe, takie jak login, hasło a czasem ustawić również swoje preferencje. Proces usunięcia takich danych z telewizora jest często skomplikowany i zbyt trudny dla gościa. W wielu wypadkach, nie da się tego zrobić bez fachowej instrukcji. W końcu telewizor w domu zostaje przez kilka lat i nie ma potrzeby za każdym razem wprowadzać takich danych. Inaczej sprawa wygląda w hotelu.

W przypadku napotkania takiej potrzeby podczas korzystania z urządzeń, do których mają dostęp inni użytkownicy, goście mogą w zrozumiały sposób zaniepokoić się ryzykiem kradzieży danych i tożsamości. W wyniku czego mogą w ogóle nie zdecydować się na korzystanie z hotelowego systemu rozrywki. Ponad 65 procent gości było bardzo zaniepokojonych wprowadzaniem danych osobowych do telewizora w pokoju gościnnym, a kolejne 30 procent potwierdziło swoje obawy. Aby jakakolwiek platforma rozrywki w pokoju osiągnęła wysoki współczynnik akceptacji przez użytkowników, a co za tym idzie, zwiększyła nastawienie gości na usługi mające wpływ na dochód, hotelarze muszą zrozumieć, że funkcje bezpieczeństwa zawsze wymagają centralnej uwagi w każdym potencjalnym wdrożeniu.

Skuteczne rozwiązanie powinno oferować gościom możliwość usunięcia wszystkich danych osobowych i historii przeglądania online w dowolnym momencie. Tego telewizor konsumencki nie zagwarantuje. Wadą rozwiązania opartego o telewizory SMART jest również mała dostępność aplikacji. Często też z powodu braku aktualizacji przez producenta, aplikacje SMART przestają działać, co dodatkowo może wpłynąć na negatywną ocenę pobytu.

Chromecast w hotelu

Rozwiązaniem pozbawionym opisanych ograniczeń jest platforma zapewniająca zarówno bezpieczeństwo, jak i zdalną kontrolę nad system. Goście mogą korzystać z mediów strumieniowych, logując się za pomocą swojego smartfonu lub tabletu i wyświetlając oglądane treści na ekranie telewizora. Obecnie najpopularniejsze rozwiązania oparte są o Google Chromecast. To małe urządzenie, które stanowi rodzaj pośrednika pomiędzy smartfonem lub tabletem a telewizorem.

Google Chromecast działa inaczej niż znane już wcześniej technologie Screen Sharing’u. Gdzie ekran smartfonu i wszystko co się na nim znajduje, wyświetlany jest na ekranie telewizora. Aby oglądać taki udostępniony ekran na telewizorze i wykorzystując te technologie, musimy cały czas mieć włączony smartfon lub tablet. Wszystkie powiadomienia, informacje, przychodzące rozmowy wyświetlane będą jednocześnie również na ekranie telewizora. Może to być odebrane jako niekomfortowe, a nawet niepożądane.

To zaawansowane technologicznie urządzenie potrzebuje smartfonu gościa wyłącznie do uruchomienia wybranej usługi. Potem już bezpośrednio odbiera dane z Internetu i wyświetla je na ekranie telewizora. Chromecast jest podłączony i przypisany do jednego, konkretnego telewizora. Im więcej pokoi, tym więcej Chromecastów. Tym bardziej wymagana jest dobrze zaprojektowana, skonfigurowana i oparta na sprawdzonych i wydajnych urządzeniach sieć wifi. Chromecast jest bardzo uniwersalny, bo działa z systemami Android, iOS a nawet laptopami wyposażonymi w system Windows 10. Na rynku dostępne są również telewizory hotelowe z wbudowanym Chromecastem.

Produkt Google’a jest urządzeniem wyposażonym w tryb gościa. Żadne dane nie są wpisywanie do urządzenia, co gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Wszystkie dane zapisane są w aplikacji na urządzeniu gościa. Chromecasty działają poprzez hotelowe wifi, więc są ogólnie „widziane” w sieci. Aby zapobiec przypadkowemu lub celowemu wyświetlaniu różnych treści na nieuprawnionych telewizorach, potrzebna jest platforma, która zadba o bezpieczeństwo i ułatwi parowanie urządzeń gościa z właściwym telewizorem. Taka platforma zapewnia centralną kontrolę nad systemem i Chromecastami i ułatwia codzienne użytkowanie. Dostarcza także wiele informacji. Czy urządzenia Chromecast są online. Jaki jest zasięg sieci wifi w pokoju. Niektóre rozwiązania zbierają również statystyki, z jakich aplikacji goście korzystają najczęściej. Oczywiście są to dane całkowicie anonimowe.

Proces parowania jest bardzo prosty, co nie pozostaje bez znaczenia dla używalności usługi. Gość po zalogowaniu się do hotelowej sieci wifi, skanuje za pomocą smartfonu, kod QR wyświetlany na ekranie telewizora. Wszystko przebiega automatycznie i po kilkunastu sekundach urządzenie gościa jest gotowe do wyświetlania treści na ekranie telewizora.

Google Chromecast – złoty środek na media strumieniowe w hotelu

Obecnie ponad 2000 aplikacji współpracuje z Google Chromecast. A lista ciągle rośnie. I jest to niekwestionowana zaleta tego rozwiązania, zwłaszcza w porównaniu z telewizorami SMART. Wśród aplikacji znajdziemy nawet takie, które udostępniają telewizję liniową. Jeżeli hotel nie ma w swojej ofercie jakiegoś kanału telewizyjnego, goście za pomocą aplikacji na swoim urządzeniu, Chromecasta i telewizora w pokoju hotelowym będą mogli oglądnąć swoje ulubione kanały. Dodatkowo, hotelowe systemy Chromecast działają z każdym, nawet najprostszym telewizorem ze złączem HDMI. Co nie jest bez znaczenia jeśli chodzi o koszty. Decydując się na wdrożenie mediów strumieniowych, można zrezygnować z zakupu drogich telewizorów SMART. Chromecast z powodzeniem zastąpi funkcje multimedialne dostępne w takich telewizorach.

Do niedawna rozwiązania umożliwiające oglądanie własnych treści na telewizorze hotelowym stanowiły integralną część rozbudowanych systemów hotelowych multimediów oferujący wiele, nie zawsze wykorzystywanych przez gości funkcji. Wraz ze wzrostem popularności takiego rozwiązania, pojawiły się rozwiązania samodzielne. Nie wymagające kosztownych inwestycji w sprzęt ani integracji z hotelowym systemem recepcyjnym. Dzięki temu, taki system może być wdrożony nawet w małych, kilkupokojowych hotelach i pensjonatach. Co dodatkowo podniesie atrakcyjność takich obiektów, a gościom zapewni dostęp do nieograniczonej rozrywki oraz zwiększy zadowolenie z pobytu.

Przede wszystkim bezpieczeństwo danych.

Hotelarze stanęli przed wyborem, jak nadążyć za zmieniającymi się przyzwyczajeniami gości? Aplikacje takie jak Netflix, Amazon Prime, Hulu czy Spotify stały się tak popularne, że wypierają tradycyjną telewizję liniową czyli taka opartą o ustaloną ramówkę programową. Ze statystyk używalności serwisów strumieniowych w hotelach wynika, że popularnością zaczynają przewyższać płatne kanały telewizyjne premium – filmowe i sportowe. Dostęp do tych usług internetowych, jeszcze niedawno był wartością dodaną i tylko nieliczne hotele mogły sobie pozwolić na takie rozwiązania.

Łatwe i bezpieczne połączenie między smartfonem a telewizorem hotelowym, aby goście mogli przesyłać strumieniowo własne zapisane profile to obecnie coraz częstsze oczekiwanie. Tak samo, jak dobre i stabilne łącze do Internetu. Niespełnienie takich oczekiwań, może sprawić, że wrażenia z pobytu będą w najlepszym razie przeciętne. A to z kolei ma duży wpływ na przychody hotelu.

Aby spełnić oczekiwania gości w tej materii, wystarczy wdrożyć kilka rozwiązań dostępnych na rynku. Najbardziej znaną usługą SVOD (ang. Streaming Video On Demand – Strumieniowe filmy na żądanie) jest amerykański Netflix. I niestety, większość hotelarzy ogranicza się tylko do tego jednego serwisu, starając się za wszelką cenę udostępnić gościom akurat tylko tę usługę. Pozostawiając w niełasce znaczną część użytkowników innych serwisów. Najczęściej padające pytanie w ciągu ostatnich miesięcy to: Czy ten telewizor ma Netflixa? Jak uruchomić Netflix w hotelu?

Streaming media im hotel.

Na rynku obecnie jest naprawdę niewiele modeli telewizorów hotelowych mogących się pochwalić taką usługą. Wśród nich można wymienić Hitachi i Philips. A telewizory konsumenckie z przeznaczeniem do użytku domowego, odpadają na starcie. Ze względu na… bezpieczeństwo. Tak, właśnie bezpieczeństwo. Gość, aby skorzystać z takiej usługi strumieniowej, musi wprowadzić do telewizora dane wrażliwe, takie jak login, hasło a czasem ustawić również swoje preferencje. Proces usunięcia takich danych z telewizora jest często skomplikowany i zbyt trudny dla gościa. W wielu wypadkach, nie da się tego zrobić bez fachowej instrukcji. W końcu telewizor w domu zostaje przez kilka lat i nie ma potrzeby za każdym razem wprowadzać takich danych. Inaczej sprawa wygląda w hotelu.

W przypadku napotkania takiej potrzeby podczas korzystania z urządzeń, do których mają dostęp inni użytkownicy, goście mogą w zrozumiały sposób zaniepokoić się ryzykiem kradzieży danych i tożsamości. W wyniku czego mogą w ogóle nie zdecydować się na korzystanie z hotelowego systemu rozrywki. Ponad 65 procent gości było bardzo zaniepokojonych wprowadzaniem danych osobowych do telewizora w pokoju gościnnym, a kolejne 30 procent potwierdziło swoje obawy. Aby jakakolwiek platforma rozrywki w pokoju osiągnęła wysoki współczynnik akceptacji przez użytkowników, a co za tym idzie, zwiększyła nastawienie gości na usługi mające wpływ na dochód, hotelarze muszą zrozumieć, że funkcje bezpieczeństwa zawsze wymagają centralnej uwagi w każdym potencjalnym wdrożeniu.

Skuteczne rozwiązanie powinno oferować gościom możliwość usunięcia wszystkich danych osobowych i historii przeglądania online w dowolnym momencie. Tego telewizor konsumencki nie zagwarantuje. Wadą rozwiązania opartego o telewizory SMART jest również mała dostępność aplikacji. Często też z powodu braku aktualizacji przez producenta, aplikacje SMART przestają działać, co dodatkowo może wpłynąć na negatywną ocenę pobytu.

Dedykowane rozwiązania dla hoteli

Rozwiązaniem pozbawionym opisanych ograniczeń jest platforma zapewniająca zarówno bezpieczeństwo, jak i zdalną kontrolę nad system. Goście mogą korzystać z mediów strumieniowych, logując się za pomocą swojego smartfonu lub tabletu i wyświetlając oglądane treści na ekranie telewizora. Obecnie najpopularniejsze rozwiązania oparte są o Google Chromecast. To małe urządzenie, które stanowi rodzaj pośrednika pomiędzy smartfonem lub tabletem a telewizorem.

Google Chromecast działa inaczej niż znane już wcześniej technologie Screen Sharing’u. Gdzie ekran smartfonu i wszystko co się na nim znajduje, wyświetlany jest na ekranie telewizora. Aby oglądać taki udostępniony ekran na telewizorze i wykorzystując te technologie, musimy cały czas mieć włączony smartfon lub tablet. Wszystkie powiadomienia, informacje, przychodzące rozmowy wyświetlane będą jednocześnie również na ekranie telewizora. Może to być odebrane jako niekomfortowe, a nawet niepożądane.

Google Chromecast potrzebuje urządzenia gościa wyłącznie do uruchomienia wybranej usługi. Potem już bezpośrednio odbiera dane z Internetu i wyświetla je na ekranie telewizora. Chromecast jest podłączony i przypisany do jednego, konkretnego telewizora. Im więcej pokoi, tym więcej Chromecastów. Tym bardziej wymagana jest dobrze zaprojektowana, skonfigurowana i oparta na sprawdzonych i wydajnych urządzeniach sieć wifi. Chromecast jest bardzo uniwersalny, bo działa z systemami Android, iOS a nawet laptopami wyposażonymi w system Windows 10. Na rynku dostępne są również telewizory hotelowe z wbudowanym Chromecastem.

Chromecast jest urządzeniem wyposażonym w tryb gościa. Żadne dane nie są wpisywanie do urządzenia, co gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Wszystkie dane zapisane są w aplikacji na urządzeniu gościa. Chromecasty działają poprzez hotelowe wifi, więc są ogólnie „widziane” w sieci. Aby zapobiec przypadkowemu lub celowemu wyświetlaniu różnych treści na nieuprawnionych telewizorach, potrzebna jest platforma, która zadba o bezpieczeństwo i ułatwi parowanie urządzeń gościa z właściwym telewizorem. Taka platforma zapewnia centralną kontrolę nad systemem i Chromecastami i ułatwia codzienne użytkowanie. Dostarcza także wiele informacji. Czy urządzenia Chromecast są online. Jaki jest zasięg sieci wifi w pokoju. Niektóre rozwiązania zbierają również statystyki, z jakich aplikacji goście korzystają najczęściej. Oczywiście są to dane całkowicie anonimowe.

Casting w hotelu

Proces parowania jest bardzo prosty, co nie pozostaje bez znaczenia dla używalności usługi. Gość po zalogowaniu się do hotelowej sieci wifi, skanuje za pomocą smartfonu, kod QR wyświetlany na ekranie telewizora. Wszystko przebiega automatycznie i po kilkunastu sekundach urządzenie gościa jest gotowe do wyświetlania treści na ekranie telewizora.

Obecnie ponad 2000 aplikacji współpracuje z Google Chromecast. A lista ciągle rośnie. I jest to niekwestionowana zaleta tego rozwiązania, zwłaszcza w porównaniu z telewizorami SMART. Wśród aplikacji znajdziemy nawet takie, które udostępniają telewizję liniową. Jeżeli hotel nie ma w swojej ofercie jakiegoś kanału telewizyjnego, goście za pomocą aplikacji na swoim urządzeniu, Chromecasta i telewizora w pokoju hotelowym będą mogli oglądnąć swoje ulubione kanały. Dodatkowo, hotelowe systemy Chromecast działają z każdym, nawet najprostszym telewizorem ze złączem HDMI. Co nie jest bez znaczenia jeśli chodzi o koszty. Decydując się na wdrożenie mediów strumieniowych, można zrezygnować z zakupu drogich telewizorów SMART. Chromecast z powodzeniem zastąpi funkcje multimedialne dostępne w takich telewizorach.

Do niedawna rozwiązania umożliwiające oglądanie własnych treści na telewizorze hotelowym stanowiły integralną część rozbudowanych systemów hotelowych multimediów oferujący wiele, nie zawsze wykorzystywanych przez gości funkcji. Wraz ze wzrostem popularności takiego rozwiązania, pojawiły się rozwiązania samodzielne. Nie wymagające kosztownych inwestycji w sprzęt ani integracji z hotelowym systemem recepcyjnym. Dzięki temu, taki system może być wdrożony nawet w małych, kilkupokojowych hotelach i pensjonatach. Co dodatkowo podniesie atrakcyjność takich obiektów, a gościom zapewni dostęp do nieograniczonej rozrywki oraz zwiększy zadowolenie z pobytu.

Poszukujesz rozwiązania do Twojego obiektu?

Oferujemy wiele dedykowanych dla hoteli rozwiązań streamingu. Zarówno dla małych, jak i dużych obiektów hotelowych.


NAPISZ DO NAS

O autorze

Piotr Dariusz Morawski iBeeQ
Piotr Morawski

Inżynier informatyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży telewizji hotelowej. Obecnie specjalizuje się w doradztwie dla hoteli w zakresie telewizji hotelowej oraz sieci Wi-Fi dla gości. Dzięki bliskiej współpracy z czołowymi producentami urządzeń dedykowanych dla hoteli, wdraża najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które podnoszą jakość usług hotelowych i zapewniają wyjątkowe doświadczenia gościom.