Jakie wybrać rozwiązanie dla hotelu by odbierać DVB-T2 HEVC na starych telewizorach?

Telewizja naziemna DVB-T2 HEVC

Jakie wybrać rozwiązanie dla hotelu by odbierać DVB-T2 HEVC na starych telewizorach?

Spis treści

Co zrobić, aby DVB-T2 HEVC na starych telewizorach?

Wymiana telewizorów na nowe odbiorniki wspierające
DVB-T2 z kodekiem H.265 HEVC.

Telewizor hotelowy LG 43US662H
LG 43US662H

Do wyłączenia pierwszych nadajników DVB-T MPEG zostało już mniej niż 100 dni. Na rynku praktycznie brak jest sprzętu, a ceny tego dostępnego rosną z dnia na dzień. Wiele hoteli ratuje się jak może, żeby być przygotowanym na nowy standard telewizji naziemnej.

Wbrew pozorom wymiana odbiorników telewizyjnych to najlepsze rozwiązanie, szczególnie dla małych kilku czy kilkunastopokojowych obiektów. Nowe telewizory gwarantują dostęp do wszystkich oferowanych kanałów i usług np. HBB (HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV). System telewizji hybrydowej łączący w sobie emisję sygnałów telewizyjnych i multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet.

Co jednak, kiedy hotel posiada kilkadziesiąt, a nawet kilkaset pokoi? A koszt zakupu i montażu nowych odbiorników i utylizacji starych, przekracza dostępny budżet?

Zewnętrzne odbiorniki DVB-T2 H.265

Dekoder DVB-T2 w pokoju hotelowym
Dekoder DVB-T2 w pokoju hotelowym

Kolejne rozwiązanie to instalacja odbiornika DVB-T/H.265 w każdym pokoju, a dokładniej do każdego telewizora. Bo często w hotelach są pokoje, apartamenty, gdzie jest więcej niż jeden. Ze względu na sposób montażu telewizora lub wielkość odbiornika DVB-T2 H.265 nie zawsze uda się „ukryć” modernizację.


Stacje czołowe DVB iPTV

DVB-T2 w hotelu

Przedstawione powyżej rozwiązania gwarantują odbiór wszystkich kanałów niekodowanych dostępnych w okolicy. Jedynym kodowanym multipleksem jest obecnie tzw. MUX 4 Polsatu. Jednak oferta jest skierowana dla osób prywatnych i nie ma żadnej oferty dla hoteli, poza jednym kanałem informacyjnym – niekodowanym. Jednak w przyszłości mogą się pojawić w telewizji naziemnej atrakcyjne kanały, które warto byłoby udostępnić gościom. Niestety w obu powyższych przypadkach nie będzie to łatwe do wprowadzenia.  Najprościej będzie dokupić i zamontować dodatkowe urządzenie, które centralnie będzie rozkodowywać kanały. Oczywiście trzeba uwzględnić opłatę abonamentową za odkodowanie programu.

Rozwiązania opisane poniżej, to rozwiązania centralne. To znaczy, że urządzenia dystrybuują kanały telewizyjne z jednego miejsca do wszystkich odbiorników w hotelu.

Modulator HDMI i odbiornik DVB-T2 HEVC.

Dekodery DVB-T2 w hotelu
Dekodery DVB-T2 w hotelu

Obecnie najczęściej spotykane rozwiązanie, zarówno w dużych jak i małych obiektach to namiastka stacji czołowej. Namiastka, ponieważ urządzenia nie stanowią całości i nie są sterowne centralnie. To „zespół” odbiorników DVB-T2 HEVC podłączonych do modulatorów/enkoderów HDMI. Każde urządzenie wymaga indywidualnej konfiguracji.

Każdy retransmitowany w hotelu kanał TV wymaga takiego „duetu urządzeń”. Jeśli chcemy odebrać 10 kanałów, potrzebujemy dziesięciu odbiorników DVB-T2 HEVC, dziesięciu modulatorów HDMI, dwudziestu punktów zasilania i… dużo miejsca, żeby umieścić te urządzenia.

Można jednak trochę uprościć instalację. W ofercie firmy iBeeQ można znaleźć zespolone modulatory, w obudowie rack 19″ z możliwością podłączenia nawet do 64 odbiorników DVB-T2. Co pozwala retransmitować, wszystkie dostępne kanały z telewizji naziemnej.  Zajmuje też zdecydowanie mniej miejsca i częściowo zapewnia centralną konfigurację. Takie rozwiązanie jest też zdecydowanie tańsze niż zakup pojedynczych modulatorów.

Odbiór satelitarny

Odbiór kanałów telewizji naziemnej z satelity.
Odbiór kanałów telewizji naziemnej z satelity.

Wiele firm, nie posiadając bardziej zaawansowanego rozwiązania w swojej ofercie, proponuje instalację stacji czołowej i odbiór satelitarny. Kanały telewizyjne nadawane drogą satelitarną, nadawane są w kompresji MEPG4 H.264. I w najbliższym czasie nie są przewidziane żadne zmiany w tym zakresie.

Większość polskojęzycznych kanałów telewizyjnych w przekazie satelitarnym jest kodowanych.

Kodowane są również praktycznie wszystkie kanały, które nadawane są w przekazie naziemnym. W związku z tym wymagane jest podpisanie odpowiednich umów z nadawcami oraz wnoszenie comiesięcznych opłat z tytułu retransmisji w hotelu.

Takie rozwiązanie obarczone jest również pewną niedogodnością. Na transponderach satelitarnych często dokonywane są zmiany. Może się okazać, że któryś z odbieranych kanałów zmieni parametry nadawania i … albo trzeba zrezygnować z tego kanału, albo rozbudować stację czołową kupując kolejny moduł odbiornika za kilka tysięcy złotych. Nie zawsze jednak będzie to proste, ponieważ wiele oferowanych na rynku stacji czołowych, będących „antidotum” na nadchodzące zmiany to stacje kompaktowe. czyli nie mające możliwości rozbudowy.

Telewizja kablowa

Chromecast iBeeQHotele, które są w zasięgu telewizji kablowej mogą skorzystać z oferty na dostawę kanałów telewizyjnych w standardzie DVB-T Mpeg4. Poza stałymi opłatami, często należy spodziewać się wysokich kosztów instalacji. Niektórzy operatorzy kablowi, wymuszają na hotelach zakup urządzeń końcowych.

Często spotykaną u operatorów kablowych rutyną, jest zmiana parametrów transmisji kanałów lub w ogóle usunięcie z oferty. Warto zaznaczyć, że odbiorniki indywidualnych użytkowników sieci kablowej programowane są automatycznie lub zdalnie. A taka akcja nie uwzględnia telewizorów w hotelu. Co w efekcie końcowym wymusza procedurę ponownego programowania telewizorów, a nawet druk nowych wykazów kanałów TV do informatora hotelowego.

Złoty środek czyli stacja czołowa IBQ 851 HD

Odbiór wszystkich dostępnych kanałów telewizji naziemnej. Stacja czołowa iBeeQ.
Odbiór wszystkich dostępnych kanałów telewizji naziemnej. Stacja czołowa iBeeQ.

Ostatnim opisywanym urządzeniem jest stacja czołowa, dedykowana do zmiany sygnału DVB-T2 H.265 (HEVC) na DVB-T H.264 (MPEG4). Wydaje się to być najlepszym rozwiązaniem. Zwłaszcza dla hoteli powyżej 30 pokoi. Ponieważ koszt wdrożenia takiej stacji, to mniej więcej równowartość wymiany 25 telewizorów hotelowych 43” (obecnie średnia cena to około 1500-1700 zł netto/szt.). To profesjonalne urządzenie odbierające wszystkie dostępne kodowane i niekodowane kanały telewizji naziemnej. Przykładem takiego urządzenia jest oferowana przez firmę iBeeQ stacja czołowa IBQ-851HD. Obecnie jest to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenie oferujące doskonały stosunek jakości do ceny.

Stacja posiada wbudowany transkoder, który w czasie rzeczywistym zamienia kompresję HEVC H.265 na MPEG4 H.264. Pozwala też na zmianę rozdzielczości z HD na SD. Dzięki temu można zaoszczędzić „miejsce” w przesyłanych kanałach. Docenią to ci, korzystający z systemu IPTV w hotelu. Również w przypadku korzystania z kabla koncentrycznego, pozwoli to na zaoszczędzeniu miejsca w sieci.

Programy transkodowane w czasie rzeczywistym z DVB-T2 H.265 na DVB-T Mpeg4 - stacja czołowa iBeeQ
Programy transkodowane w czasie rzeczywistym z DVB-T2 H.265 na DVB-T Mpeg4 – stacja czołowa iBeeQ

Wartością dodaną do tego rozwiązania jest jego elastyczność. Za kilka lat, po wymianie telewizorów na nowe, łatwo można zmienić źródło sygnału. I odbiornik telewizji naziemnej zastąpić odbiornikami satelitarnymi lub telewizją dosyłaną przez Internet. I wzbogacić ofertę programowa dla gości o nowe kanały.

Jeżeli masz pytania, wątpliwości z podjęciem decyzji przy wyborze sprzętu. Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia w telewizji hotelowej.

Napisz do nas…

  Podaj swój adres email, na który wyślemy naszą odpowiedź

  Zostaw numer telefonu, jeśli chcesz, abyśmy do ciebie oddzwonili

  O autorze

  Piotr Dariusz Morawski iBeeQ
  Piotr Morawski
  piotr.morawski@ibeeq.com | + posts

  Inżynier informatyk. Ponad dwadzieścia lat w branży telewizji hotelowej. Obecnie doradza hotelom w tematyce związanej z telewizją dla hoteli i sieciami Wi-Fi dla gości. Współpracuje bezpośrednio z czołowymi producentami urządzeń dedykowanych dla hoteli.