Jakie kanały będą nadawać w DVB-T po czerwcu 2022?

DVB-T w hotelu

Jakie kanały będą nadawać w DVB-T po czerwcu 2022?

Czy nadal będzie można oglądać kanały w standardzie DVB-T?

Spis treści

Stary TV w hotelu

Czy wszystkie nadawane w Polsce multipleksy przejdą w czerwcu br. na nowy standard DVB-T2 H.265 HEVC? Być może nie każdy wie, ale oprócz podstawowych multipleksów MUX 1, MUX 2, MUX 3, nadaje jeszcze kilka innych. Na pasmie VHF rozgościł się MUX 8 w zależności od regionu jest to 6,7,8,9 lub 12 kanał.

Jest też ogólnopolski MUX 4 należący do Polsatu. I kilka multipleksów lokalnych tzw. L-ki. Nadawane są również testowe multipleksy DVB-T2 H.265 HEVC.  Ale nimi nie będziemy się zajmować w tym artykule, ponieważ nie można ich odebrać na telewizorach nie wspierających DVB-T2 H.265.

TV Mobilna czyli MUX 4

W przypadku MUX 4 sprawa jest prosta. Oferta Polsatu nie jest skierowana do hoteli ani pensjonatów. Pakiet TV Mobilna przeznaczony jest wyłącznie dla osób fizycznych i wymaga specjalnego odbiornika STB popularnie zwany dekoderem, ponieważ przekaz jest kodowany. Za wyjątkiem kanału Wydarzenia 24. Nie ma dostępnych kart dekodujących, ponieważ wszystkie dane zapisane są w pamięci urządzenia. Zmiana standardu nadawania MUX 4 wymaga wymiany wszystkich odbiorników będących w posiadaniu abonentów.

Multipleksy ogólnokrajowe

Multipleksy – MUX 1, MUX 2 i MUX 3 w zależności od regionu Polski, przejdą na nowy standard w okresie od końca marca do końca czerwca 2022 roku. Tutaj decyzje już zapadły.


iBeeQ_ harmonogram_wyłączeń_nadajników_DVB-T
Harmonogram wyłączeń nadajników DVB-T

I jeśli któryś z hoteli przegapi modernizację systemu telewizji, to po 27 czerwca, a niektóre obiekty nawet wcześniej, nie będzie możliwości odbioru poniższych kanałów.

Stacje czołowe

Multipleks 8

Do odbioru MUX 8 potrzebna jest antena przeznaczona do odbioru kanałów nadawanych na paśmie VHF (174-230 MHz). Często konieczna jest modernizacja sieci antenowej i dołożenie anteny VHF lub wymiana anteny UHF na tzw. combo. Czyli zaprojektowaną do jednoczesnego odbioru w pasmach VHF i UHF.

Kanały HbbTV na MUX 8

Na MUX 8  są także kanały udostępniające wyłącznie treści w usłudze HbbTV. HbbTV (ang. Hybrid Broadcast Broadband TV) to standard telewizji hybrydowej łączący w sobie emisję sygnałów telewizyjnych wraz z multimedialnymi treściami dostarczanymi do telewizora przez szerokopasmowy internet. Dostęp do oferowanych przez nadawców materiałów przypomina trochę serwisy VoD czyli telewizji na żądanie.  Transmitowane są wyłącznie materiały wybrane przez oglądającego. Kanały, które działają wyłącznie w systemie HbbTV na MUX 8 to TVP Kultura 2, TVP eSzkoła, Legia TV oraz Emitel.

HbbTV w Hotelu - TVN
Aplikacja Hbb TV kanału TVN

HbbTV jest to wartość dodana do telewizora, która poszerza ofertę rozrywki w pokoju gościa. Niestety, ta  funkcjonalność jest praktycznie niezauważona przez hotelarzy. Bardzo często nawet nie uruchomiona w telewizorze. To źle świadczy o sprzedawcy, dla którego ważna jest wyłącznie sprzedaż telewizorów, a nie prawdziwe doradztwo oparte o wiedzę, znajomość branży hotelarskiej  i doświadczenie.

Multipleks 8 to jedyny ogólnokrajowy multipleks, który po czerwcu 2022 nadal będzie nadawał w standardzie DVB-T H.264 (AVC). To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy nie zdążą na czas z modernizacją systemu telewizji w swoim hotelu.

Ale idylla może nie trwać długo. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała stanowisko przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego z którego wynika, że kanały telewizyjne nadawane na MUX 8 mogą zostać przeniesione na inny multipleks. Operacja ma zostać przeprowadzona po to, by zwolnić miejsce dla cyfrowego radia DAB+. Wkrótce KRRiT ma ogłosić konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+. Jeżeli dojdzie to takiego przedsięwzięcia, to kanały z MUX 8 zostaną przeniesione na wyższe pasmo UHF i dołączone do działającego już testowo MUX 5 lub MUX 6 , który powstanie w przyszłości. Wtedy wszystkie kanały będą musiały automatycznie przejść na DVB-T2 HEVC H.265.

Według najnowszych informacji, termin wyłączenia MUX 8  został wyznaczony na 25 listopada 2022.

Antena VHF

Tylko trochę szkoda, że po kilku latach, inwestycje związane z przystosowaniem instalacji antenowej w hotelu do odbioru pasma VHF, okażą się niepotrzebne.

Multipleksy lokalne

W niektórych regionach kraju nadawane są multipleksy lokalne. „Szczęśliwcy” mogą odbierać dodatkowe kanały we Wrocławiu, Świdnicy, Jeleniej Górze, Lubaniu, Bolesławcu, Głogowie, Lubinie, Częstochowie, Kamieńsku, Tomaszowie Mazowieckim, Rybniku i w okolicach tych miejscowości.

 

Z wszystkich lokalnych multipleksów, jedynie operator MUX L1 jest zobowiązany do zmiany sposobu nadawania nie później niż do 27 czerwca 2022 roku. Operatorem MUX L1 jest MWE Networks. To również operator dla multipleksów L3 i L4. Prawdopodobnie i te multipleksy przejdą wkrótce na nowy standard.

Sądząc po wypowiedziach w mediach, również pozostali operatorzy lokalnych multipleksów, skłaniają się do zmiany standardu nadawania. Zwłaszcza, że taka zmiana kusi lepszą jakością programów oraz możliwością zwiększenia ilości nadawanych kanałów.

Krajobraz po bitwie czyli nie grozi nam blackout.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że co najmniej do końca roku będzie możliwy odbiór kanałów telewizyjnych w standardzie DVB-T H.264 AVC (Mpeg4). Oferta wygląda ciekawie. Kilka, a w niektórych regionach kraju, nawet kilkanaście kanałów telewizyjnych. Co prawda, brak najbardziej popularnych kanałów, ale… coś za coś.  Goście nie będą narzekali, że nie ma żadnych polskich kanałów. Oczywiście, zawsze znajdą się niezadowoleni z powodu braku konkretnego kanału. Dla hoteli, które nie „zdążyły” na czas z modernizacją telewizji to kilka dodatkowych miesięcy na wybór odpowiedniego, dopasowanego do potrzeb i skali obiektu, rozwiązania.

O autorze

Piotr Dariusz Morawski iBeeQ
Piotr Morawski
piotr.morawski@ibeeq.com | + posts

Inżynier informatyk. Ponad dwadzieścia lat w branży telewizji hotelowej. Obecnie doradza hotelom w tematyce związanej z telewizją dla hoteli i sieciami Wi-Fi dla gości. Współpracuje bezpośrednio z czołowymi producentami urządzeń dedykowanych dla hoteli.