Jaki multiswitch wybrać?

Multiswitche satelitarne firmy Lemco

Jaki multiswitch wybrać?

Jaki multiswitch wybrać?

To pytanie, który stawia sobie każdy, kto stoi przed wyzwaniem zbudowania sieci antenowej do odbioru telewizji satelitarnej z jednej anteny w wielu punktach. Wiadomo na pewno, że multiswitch jest kluczowym elementem każdej profesjonalnej instalacji satelitarnej. Ale jak wybrać urządzenie właściwe dla Twoich potrzeb? Czy multiswitch potrzebny do domu jednorodzinnego różni się od tego do budynku wielorodzinnego?

Co to jest multiswitch i jakie są ich rodzaje?

Przykład instalacji antenowej w budynku wielorodzinnych, bez zastosowania multiswitchy.
Przykład instalacji antenowej w budynku wielorodzinnych, bez zastosowania multiswitchy.

Multiswitch to urządzenie aktywne, sumujące sygnały telewizji naziemnej i satelitarnej. Umożliwia podłączenie wielu odbiorników do jednej lub wielu anten satelitarnych (różne satelity). Jednocześnie daje też dostęp do sygnałów z telewizji rozsiewczej (naziemnej) DVB-T/T2.

Multiswitche dzielimy na pojedyncze (końcowe) lub kaskadowe. Te ostatnie przeznaczone są do budowy rozległych sieci w budynkach wielorodzinnych.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli multiswitchy. Począwszy od tanich, często występujących pod różnymi nazwami, do zaawansowanych, markowych konstrukcji. Te pierwsze charakteryzuje głównie niska cena, drugą grupę zaś wysoka jakość wykonania, stabilna i bezawaryjna praca.

Jaki multiswitch do domu jednorodzinnego?

Multiswitch GSS.connect SDSP 508
SDSP 508 – Multiswitch do odbioru programów z jednego satelity na 8 odbiornikach.

W katalogu produktów firmy GSS znajdziemy całą gamę multiswitchy końcowych (pojedyńczych). W tym także, multiswitche modułowe. Umożliwiają rozbudowę jednostki bazowej o kolejne moduły. Prawie wszystkie polskie kanały satelitarne, platformy Cyfrowego Polsatu, Canal+, Orange nadawane są z satelity Hotbird 13E.  Do rozprowadzenia sygnałów satelitarnych do wszystkich odbiorników w domu, wystarczy sięgnąć po multiswitche z serii GSS.connect. Do wyboru mamy multiswitche SDSP z 6, 8, 12, 16, 24 i 32 wyjściami.

A co, jeżeli chcielibyśmy mieć dostęp do kanałów z innego satelity? Np. niemieckich z satelity Astra 19,2E? Musimy wybrać multiswitch z 8 wejściami satelitarnymi. Multiswitche końcowe GSS.connect mogą obsłużyć nawet 4 satelity, co jest rzadkością wśród multiswitchy innych producentów dostępnych na polskim rynku. Możemy użyć konwerterów LNB Quatro jak i Quad.

 

Multiswitche Unicable

Tradycyjne  multiswitche, wykorzystują topologię „gwiazdy”, gdzie do każdego odbiornika doprowadzony jest niezależny kabel. Technologia Unicable wykorzystuje jeden przewód, do którego dołączone są odbiorniki. Dzięki temu całą instalację można zaprojektować w optymalny i oszczędny sposób. Warunkiem korzystania z takiej sieci są odbiorniki pracujące właśnie w tej technologii. Tradycyjne odbiorniki niestety nie zadziałają. W technologii Unicable, każdy odbiornik ma przypisaną na stałe częstotliwość na której odbierane są sygnały satelitarne, telewizji naziemnej i kablowej oraz radio (cyfrowe i analogowe).

Multiswitche kaskadowe

GSS SDC 1316 N
Multiswitch kaskadowy GSS SDC 1316 N – umożliwia dystrybucję sygnałów telewizji naziemnej oraz trzech satelitów.

Schemat instalacji z wykorzystaniem GSS.mux SMCIP 401Jeżeli budujemy większe sieci, powyżej 32 odbiorców, na przykład w budynku mieszkalnym, musimy wykorzystać multiswitche kaskadowe. Dzięki przelotowej  budowie urządzeń, możemy budować instalacje dla bardzo dużej ilości odbiorców – nawet kilkuset. Podobnie jak w przypadku multiswitchy końcowych, w ofercie GSS Grundig Systems znajdziemy szeroką gamę multiswitchy kaskadowych. Od 5 (1 satelita + DVB-T/C) do 17 wejść (4 satelity + DVB-T/C) i od 8 do 32 wyjść. Montowe w tzw. kaskadzie czyli przelotowo mogą tworzyć bardzo rozległe sieci, udostępniając odbiorcom bezpośredni dostęp do sygnałów satelitarnych, kodowanych i nie kodowanych. Kanały kodowane są rozkodowywane są  za pomocą karty dekodującej w odbiornikach końcowych np. Canal+, Cyfrowy Polsat.

W przeciwieństwie do multiswitchy spotkanych na polskim rynku, które produkowane są w azjatyckich fabrykach, multiswitche GSS Grundig Systems produkowane są w Europie.

 

Multiswitche modułowe

Modularny multiswitch firmy GSS

Modularny multiswitch firmy GSS

Czasami w sklepach internetowych, zwłaszcza tych o zasięgu światowym, można jeszcze spotkać multiswitche o budowie modułowej. To bardzo ciekawa konstrukcja, która praktycznie nie ma konkurentów na naszym rynku. Podstawą systemu jest zasilacz, do którego dołączane są kolejne moduły dla czterech lub ośmiu odbiorników. Zestaw można rozbudować maksymalnie dla 32 odbiorników. Modułowy system multiswitchy, charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami. A sama rozbudowa o dodatkowe moduły nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalistycznych narzędzie. W systemie modułowych multiswitchy dostępne są również moduły pracujące w  jednokablowym standardzie Unicable I i II. Umożliwia podłączenie od 16 do 24 użytkowników. Aktualnie  multiswitche modułowe zostały wyparte przez pasywne rozwiązanie światłowodowe. Dzięki niższej cenie, prostej rozbudowie multiswitche optyczne to zdecydowana przyszłość.

 

 

 

 

Jakiej firmy multiswitch wybrać?

Multiswitch musi spełniać następujące warunki:

  • Bezawaryjna i stabilna praca
  • Bezproblemowa dostępność do wszystkich transponderów. Zarówno z dolnego zakresu częstotliwości (950MHz), jak i z górnego (2150 MHz)
  • Bardzo dobra separacja pomiędzy wejściami SAT
  • Jak największy poziom wejściowy sygnału telewizji naziemnej
  • Niski pobór mocy
  • Cena adekwatna do jakości
  • Długi okres gwarancji – najlepsze mają 5 lat gwarancji!

O autorze

Piotr Dariusz Morawski iBeeQ
Piotr Morawski

Inżynier informatyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży telewizji hotelowej. Obecnie specjalizuje się w doradztwie dla hoteli w zakresie telewizji hotelowej oraz sieci Wi-Fi dla gości. Dzięki bliskiej współpracy z czołowymi producentami urządzeń dedykowanych dla hoteli, wdraża najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które podnoszą jakość usług hotelowych i zapewniają wyjątkowe doświadczenia gościom.