Enkoder HDMI – prosta zmiana sygnału DVB-T2 HEVC

Stacja czołowa HDMI IPTV - DVB-T/C Lemco HCL 824CT

Enkoder HDMI – prosta zmiana sygnału DVB-T2 HEVC

Enkoder HDMI

Najprostszym sposobem na odbiór „nowego sygnału telewizyjnego” na „starych” telewizorach to przemiana zawartych w sygnale danych do postaci nieskompresowanej. A następnie ponowna kompresja i modulacja. Ale już kodekiem H.264 (AVC) i w standardzie DVB-T. Mówiąc bardziej obrazowo. Za pomocą odbiornika (dekodera) odbierany jest sygnał DVB-T2 H.265 (HEVC). Następnie konwertowany jest do postaci nieskompresowanej i przekazywany jest na wyjście HDMI, do którego podłączony jest enkoder/modulator. Modulator kompresuje dane z wejścia HDMI kodekiem H.264 AVC i moduluje sygnał w standardzie DVB-T.

Dekodery DVB-T2 w hotelu
Dekodery DVB-T2 w hotelu

Opisana powyżej metoda, jest jedną z najpopularniejszych, przystosowujących stare telewizory do nowego standardu nadawania telewizji. To rozwiązanie centralne, ponieważ konwersja sygnału odbywa się jednocześnie dla wszystkich telewizorów w hotelu. Jednak na każdy konwertowany kanał telewizyjny, potrzebny jest jeden zestaw – odbiornik-modulator. Im więcej kanałów tym więcej urządzeń i potrzeba większej ilości miejsca, aby je zamontować. Więcej gniazd zasilających, więcej kabli HDMI, kabli antenowych, więcej wydzielanego ciepła…

Zespół dekoderów DVB-T2 w hotelu
Zespół dekoderów DVB-T2 w hotelu

Można by długo tak wymieniać. Od razu nasuwa się pytanie, czy można coś z tym zrobić? Jak opanować kablowy chaos? Zaoszczędzić trochę miejsca?

Sprawdzone rozwiązanie

Wbrew pozorom, odpowiedź jest bardzo prosta. Oprócz znanych enkoderów-modulatorów z jednym wejściem HDMI, istnieją wersje profesjonalne z wieloma wejściami HDMI. W Polsce rzadko spotykane, jednak na innych rynkach bardzo popularne. W Europie do odbioru kanałów kodowanych wystarczy karta z odpowiednim modułem.  W Afryce czy Azji przyjęła się inna wersja. Specjalny odbiornik (dekoder) z zapisanymi w pamięci urządzenia kodem do odszyfrowania sygnału TV. Podobne rozwiązanie zastosował Polsat w swoim naziemnym Multipleksie 4.

Zanim złącze HDMI stało się standardem, wiele takich dekoderów wyposażonych było wyłącznie w analogowe wyjścia – Euro (SCART) lub Cinch (CVBS).

Moduł AV-IPTV GSS HDE 166
Moduł AV-IPTV GSS HDE 166

Jako ciekawostkę mogę dać przykład modułu enkodera HDE 166 do stacji czołowej GSS.basic, gdzie zastosowano 4 wejścia analogowe CVBS (cinch) zamieniające sygnał z analogowego źródła do cyfrowego MPEG2. Tak „scyfryzowany” sygnał był następnie konwertowany do strumienia IPTV i przesyłany do odbiorników telewizyjnych. Pachnie absurdem, jednak w krajach arabskich to bardzo popularne rozwiązanie.


Stacje czołowe

Potrzeba matką wynalazków. Dlatego powstały profesjonalne rozwiązania, aby jak najbardziej ułatwić instalację i obsługę enkoderów. Przykładem takiego enkodera może być rozwiązanie oparte na platformie Omnihub 6 amerykańskiej firmy Sencore.

W zależności od potrzeb stacja czołowa Omnihub 6 może być wyposażona w moduły z 4,8, 12, 16, 20 i 24 złączami HDMI. Do wyboru są moduły komercyjne i profesjonalne. Uzyskany w ten sposób cyfrowy sygnał telewizyjny w standardzie H.264 AVC, może zostać przesłany do odbiorników w pokojach gościnnych w standardach IPTV, DVB-T lub DVB-C. Użycie kodeka MPEG2 gwarantuje kompatybilność praktycznie z każdym telewizorem wyposażonym w cyfrowy tuner DVB-T. Nawet te kilkunastoletnie.

Moduł enkodera HDMI Sencore
Moduł enkodera HDMI Sencore

No i co jest najważniejsze, wszystko zamknięte w obudowie rack 19” o wysokości 1U. Przy wymiarach 480 x 430 mm stacja czołowa Omnihub 6 zajmuje blisko dwa razy mniej miejsca niż 24 tradycyjne, pojedyncze modulatory.

To doskonałe i proste rozwiązanie na nadchodzące zmiany w sposobie nadawania telewizji naziemnej. Do enkodera można podłączyć 24 odbiorniki DVB-T2 H.265 i w ten sposób uzyskać dostęp do 24 kanałów telewizyjnych na starych, nie wpierających kodeka HEVC, telewizorach. Ta metoda wydaje się być najlepszą i jednocześnie najtańszą.

Enkoder HDMI Sencore
Enkoder 24 x HDMI firmy Sencore

W porównaniu do odbioru kanałów telewizji drogą satelitarną. Koszt stacji czołowej niejednokrotnie jest wyższy niż enkodera. Dodatkowo do odbioru satelitarnego potrzebne są karty dekodujące. Ponieważ odpowiedniki kanałów naziemnych nadawane droga satelitarną, prawie wszystkie są kodowane. Co często pociąga za sobą dodatkowe koszty związane z opłatami za retransmisję w hotelu.

Wiele kanałów będzie również niedostępnych dla hoteli. Na przykład stacje związane z Polsatem, który oficjalnie nie ma oferty dla hoteli. I retransmisja tych kanałów w hotelu nie do końca jest zgodna z prawem.

To jest również elastyczne rozwiązanie, które pozwala na szybkie dostrojenie oferty programowej do aktualnych potrzeb. Wszelkie zmiany można wprowadzić od ręki, bez konieczności programowania telewizorów i bez czekania na dosłanie kolejnych kart dekodujących od operatora. Może się również zdarzyć, że niektóre kanały nadawane naziemnie nie będą miały swoich odpowiedników na satelicie. Takie kanały już nawet nadają np. na regionalnych multipleksach „L”.

Dodatkową zaletą stacji czołowej Omnihub 6 jest możliwość wykorzystania innych modułów. Wśród bardzo bogatej gamy kart znajdziemy moduły odbiorników DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C. Moduły można stosować w dowolnej konfiguracji, aby jak najbardziej optymalnie wykorzystać stację czołową Omnihub 6  i przygotować bogatą ofertę programową.

O autorze

Piotr Dariusz Morawski iBeeQ
Piotr Morawski

Inżynier informatyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży telewizji hotelowej. Obecnie specjalizuje się w doradztwie dla hoteli w zakresie telewizji hotelowej oraz sieci Wi-Fi dla gości. Dzięki bliskiej współpracy z czołowymi producentami urządzeń dedykowanych dla hoteli, wdraża najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które podnoszą jakość usług hotelowych i zapewniają wyjątkowe doświadczenia gościom.