Historia i ewolucja systemów stacji czołowych w branży hotelowej

Stacja czołowa Axing

Historia i ewolucja systemów stacji czołowych w branży hotelowej

Rynek stacji czołowych w 2023 roku: Otwieranie nowych możliwości

Telewizja hotelowa

Jako prekursor w branży odbioru i dystrybucji telewizji, AXING podjął wyzwanie rewolucjonizowania stacji czołowych dla sektora hotelowego, umożliwiając przesyłanie sygnału o niezrównanej niezawodności na skalę światową. Z naciskiem na doświadczenie użytkownika, AXING nieustannie dąży do spełnienia ewoluujących oczekiwań klientów.

Historia i ewolucja systemów stacji czołowych w branży hotelowej

W tym artykule przyjrzymy się historycznym postępom technologii stacji czołowych w kontekście telewizji hotelowej. Zagłębimy się w ewolucję tych technologii oraz zastanowimy się nad strategicznymi podejściami do wykorzystania rosnącego rynku telewizji hotelowej, identyfikując niewykorzystane możliwości wzrostu i innowacji.

Wprowadzenie do ewolucji systemów stacji czołowych

W sieciach mieszkalnych i hotelowych, obejmujących hotele, szpitale i wielorodzinne jednostki, telewizory długo były uznawane za niezbędne narzędzie rozrywki. Aby umożliwić odbiór kanałów telewizyjnych z różnych źródeł zewnętrznych, branża polega na scentralizowanym systemie telewizyjnym zwanym „stacją czołową”. Stacja czołowa pełni kluczową rolę w infrastrukturze różnych sektorów w branży hotelowej. Umożliwia ona efektywne zarządzanie i dystrybucję treści telewizyjnych, gwarantując, że goście lub mieszkańcy mogą korzystać z ulubionych kanałów.

Początki: Systemy analogowe

W pierwszych latach sieci hotelowych systemy stacji czołowych opierały się głównie na technologii analogowej. Miały one pewne ograniczenia, ale służyły swojemu celowi.

Nowoczesna dostawa wideo dla sieci hotelowej: Przejście do cyfrowych stacji czołowych

Następnie cyfrowa transformacja przyniosła znaczący postęp w systemach telewizji hotelowej. Po 2008 roku wprowadzenie telewizorów hotelowych z wbudowanymi odbiornikami cyfrowymi DVB-C/T dodatkowo przyspieszyło tę transakcję.

Wzrost stacji czołowych opartych na IP: Systemy IPTV

W ostatnich latach ogromne zainteresowanie usługami streamingowymi telewizji jest głównym wskaźnikiem, jak bardzo zmieniło się nadawanie w ciągu ostatniej dekady. Z wprowadzeniem technologii protokołu internetowego (IP) systemy stacji czołowych w sieciach hotelowych przeszły kolejną transformację. Obecnie ostatnim etapem naszej podróży jest instalacja systemów IPTV w sieciach hotelowych. Ale co przyniesie przyszłość? Wszystkie te rozwinięcia zostały pozytywnie przyjęte przez globalny rynek stacji czołowych SMATV. Ale co dalej?

Stacje Czołowe w Hotelach: Spotkanie Nowoczesnych Technologii

Cyfrowa telewizja hotelowa

Obserwujemy znaczące zbieżności technologiczne między sieciami naziemnymi a satelitarnymi, włączając w to światłowodowe sieci naziemne, satelity GEO/LEO/MEO, stacje naziemne definiowane programowo oraz sieci komunikacji mobilnej 5G. Wszystkie one przyczyniają się do kształtowania nowego ekosystemu, także w branży hotelarskiej. Mimo że w przeszłości postęp w branży hotelarskiej był wolniejszy w porównaniu z innowacjami w telekomunikacji, to niewątpliwie duże postępy w dziedzinie IP oraz systemach światłowodowych dostarczą nową architekturę systemową opartą na oprogramowaniu.

Dostawcy sprzętu muszą skupić się przede wszystkim na doświadczeniach użytkownika. Pomimo że poprzednie generacje stacji czołowych były dostosowane do prostoty, to wciąż nie spełniają one oczekiwań nowoczesnych integratorów. Oczekiwania konsumentów są w ciągłej ewolucji i rosną wraz z szybkim rozwojem innych technologii, z którymi mają kontakt.

W branży telewizji hotelowej, gdzie tradycyjnie produkty opierały się na sprzęcie, obecnie coraz bardziej polegamy na oprogramowaniu. Teraz wprowadzamy interaktywne doświadczenia telewizyjne dzięki nowoczesnej technologii middleware.

IPTV Middleware: Zalety i Wyzwania

IPTV Middleware to oprogramowanie umożliwiające nawiązywanie połączeń między różnymi programami w celu zapewnienia kompatybilności i udostępniania informacji. Jest ono teraz bardziej fundamentalne niż kiedykolwiek, zwłaszcza w budowaniu interaktywnego doświadczenia z zarządzaniem treścią i subskrybentami.

Zalety IPTV Middleware:

 • Zarządzanie rachunkami
 • Kompatybilność z różnymi dekoderami i telewizorami hotelowymi (niezależnie od producenta/ marki!)
 • Indywidualnie dostosowywane strony powitalne i menu dla klienta
 • Doświadczenie oglądania dostosowane do klienta z możliwością sortowania kanałów
 • Centralne zarządzanie kanałami
 • PayTV, VoD, AoD
 • Interakcja z klientami, personelem i systemem hotelowym
 • Ukierunkowana reklama dla klientów
 • Funkcjonalność Google Chromecast i AirPlay w każdym pokoju hotelowym

Wyzwania IPTV Middleware:

Chociaż IPTV middleware stał się potężnym narzędziem w dostarczaniu treści telewizyjnych, to przesunięcie od telewizji liniowej do interaktywnych systemów w hotelach przynosi dodatkowe problemy. Kluczem jest to, że technicy hotelowi nie mogą w pełni wykorzystać zaawansowanych możliwości tego nowoczesnego okresu ze względu na skomplikowane i nieintuicyjne interfejsy serwerów middleware. Idealny partner powinien oferować doskonałą harmonię funkcji i użytkowania.

Zapewnienie niezawodności: plan dostarczania niezawodnych rozwiązań na konkurencyjnym rynku

Konkurencja na rynku jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania branży. Podstawy ekonomii pokazują, że konkurencja dostawców przynosi konsumentom korzyści w postaci niższych cen, lepszych produktów i usług oraz innowacji. Jednak presja kosztowa powoduje różne wyzwania dla integratorów i właścicieli obiektów, takich jak:

 • Korzystanie z systemów bez zasilania awaryjnego, co naraża całą infrastrukturę telewizyjną na awarię.
 • Ograniczone możliwości konfiguracji wejść/wyjść.
 • Problemy z jakością sygnału spowodowane niewłaściwymi charakterystykami RF jednostek.
 • Brak możliwości korzystania z technologii dostępu zdalnego w chmurze dla systemów stacji czołowych.
 • Implementacja technologii, które nie są przyszłościowe, takie jak systemy nieprzystosowane do IPTV.

Indywidualne Rozwiązania dla Różnych Sieci

Przejście z systemów analogowych do cyfrowych stworzyło wiele możliwości. Coraz częściej sieci hotelarskie korzystają z systemów IPTV. Każda sieć i obiekt ma swoje indywidualne potrzeby. Nawet starsze hotele powinny dostarczać swoim gościom nowoczesne doświadczenia telewizyjne. Dzięki systemowi Ethernet over Coax (EoC) można wykorzystać istniejącą sieć kablową do przesyłania telewizji i danych internetowych. Integracja systemu Cable Modem Termination System (CMTS) pozwala na solidny dostęp do internetu bez konieczności przewodzenia nowych kabli.

W Europie wiele dużych hoteli ma wyzwanie z dostarczaniem usług IPTV bez korzystania z zewnętrznych dekoderów. Rozwiązaniem może być system Hybrid DVB/IPTV, który obsługuje zarówno wyjścia DVB-C/T, jak i strumieniowanie IP.

Maksymalna Elastyczność w Przetwarzaniu Sygnału

Rozwiązania stacji czołowych AXING oferują innowacyjność, elastyczność i niezawodność. W zależności od konfiguracji, systemy AXING mogą odbierać sygnały z różnych źródeł, co zapewnia kompatybilność z różnymi systemami telewizyjnymi.

Optymalizacja Zarządzania Pojemnością

Stacje czołowe AXING są dostępne z gniazdami CI (Common Interface) do odbioru i dekodowania płatnych kanałów telewizyjnych. Urządzenia te są elastyczne i mogą być rozbudowywane dzięki rozszerzeniom oprogramowania. Systemy stacji czołowych AXING oferują zaawansowaną technologię w konkurencyjnych cenach. Oferują one wyjątkową wydajność, niezawodność i skalowalność, umożliwiając dostarczenie doskonałego doświadczenia rozrywkowego dla gości w korzystnej cenie.

Główne Cechy Strumieniowania MIP IPTV:

 • Niezależne wejścia wielotunerowe.
 • Transmodulacja sygnałów DVB-S/S2/S2X/T/T2/C.
 • Dwa zasilacze awaryjne.
 • Re-multipleksacja i Cross-multipleksacja.
 • Możliwość deszyfrowania zaszyfrowanych pakietów programów za pomocą modułów CA.

Konwergencja Technologii i Nowoczesne Stacje Czołowe: Symbioza Oprogramowania i Sprzętu

Cyfrowa telewizja hotelowa

We współczesnych sieciach naziemnych i satelitarnych obserwujemy zbieżność technologii. Obejmuje to sieci światłowodowe, satelity w różnych orbitach, stacje naziemne oparte na oprogramowaniu oraz sieci komunikacyjne 5G. Wszystkie te elementy przyczyniają się do tworzenia nowego ekosystemu, także w branży hotelarskiej. Ewolucja sprzętu stacji czołowych oraz architektury dystrybucji telewizji dostosowuje się do potrzeb coraz bardziej wymagających treści.

Chociaż w branży hotelarskiej postęp technologiczny postępował wolniej niż w telekomunikacji, nowe technologie w obszarze IP oraz systemów światłowodowych przyniosą zmiany oparte głównie na oprogramowaniu.

Priorytetem dla dostawców sprzętu powinno być skupienie się na doświadczeniu użytkownika. Sprzęt z poprzednich generacji, choć prosty, nie spełnia już obecnych oczekiwań. Dodatkowo, rosnące wymagania konsumentów wymuszają stałe innowacje.

W branży hotelarskiej, gdzie dotychczas opierano się głównie na sprzęcie, obecnie coraz większą rolę odgrywa oprogramowanie. Wprowadzenie nowatorskich technologii pośredniczenia umożliwiło interaktywne doświadczenia telewizyjne.

Zalety i Wyzwania IPTV

IPTV to oprogramowanie ułatwiające współpracę między różnymi programami, zapewniające kompatybilność i wymianę informacji. Serwery IPTV stały się niezbędne, zwłaszcza do tworzenia interaktywnych doświadczeń, które wymagają zarządzania treścią i subskrypcjami.

Zalety IPTV:

Dzięki zaawansowanym funkcjom i intuicyjnym interfejsom, widzowie mogą cieszyć się spersonalizowanym doświadczeniem telewizyjnym. IPTV oferuje szeroki zakres interaktywnych funkcji, umożliwiających dostosowywanie treści do indywidualnych preferencji użytkownika.

Najważniejsze funkcje IPTV:

Telewizja hotelowa IPTV

 • Zarządzanie rachunkami.
 • Kompatybilność z różnymi dekoderami i telewizorami hotelowymi.
 • Spersonalizowane strony powitalne i menu.
 • Centralne zarządzanie kanałami.
 • Możliwość płatnej telewizji, filmów na życzenie.
 • Interakcje z klientami i systemem hotelowym.
 • Reklama ukierunkowana.
 • Funkcja Google Chromecast do przesyłania obrazu z urządzeń mobilnych.
 • Funkcja AirPlay dostępna w każdym pokoju hotelowym.

 

 

 

Wyzwania IPTV:

Chociaż IPTV przynosi wiele korzyści, przesiadka z telewizji liniowej na systemy interaktywne w hotelach stwarza dodatkowe problemy. Kluczowym wyzwaniem jest fakt, że technicy hotelowi nie są w stanie w pełni wykorzystać zaawansowanych funkcji IPTV ze względu na skomplikowane interfejsy serwerów. Idealny partner powinien zapewnić doskonałe połączenie funkcji i użyteczności.

Zapewnienie Niezawodności: Jak Dostarczać Solidne Rozwiązania w Rywalizującym Rynku

Konkurencja na rynku jest kluczem do prawidłowo działającej branży. Podstawy ekonomii pokazują, że klienci korzystają z niższych cen, lepszych towarów i usług, większego wyboru oraz zaawansowanych innowacji, gdy dostawcy ze sobą rywalizują. Oczywiście, wszyscy dostawcy sprzętu starają się dostarczyć jak najlepsze usługi telewizyjne w jak najniższej cenie. Taka presja na koszty przynosi jednak wiele problemów dla integratorów, a także dla właścicieli obiektów:

 • Wykorzystanie systemów bez zasilania awaryjnego, co sprawia, że cała infrastruktura telewizyjna jest narażona na awarię.
 • Ograniczenie do pewnej liczby konfiguracji wejścia/wyjścia, które nie oferują wymaganej elastyczności.
 • Problemy z wydajnością spowodowane niedostatecznymi charakterystykami RF urządzeń, prowadzące do niestabilnego odbioru sygnału.
 • Brak zdolności do wykorzystania technologii dostępu zdalnego opartej na chmurze dla systemów headend, co utrudnia konfigurację urządzeń i aktualizacje oprogramowania.
 • Wdrażanie technologii, które nie są przygotowane na przyszłość, takie jak rozwiązania nieprzystosowane do IPTV zamiast hybrydowych systemów DVB/IPTV.

Indywidualne Rozwiązania Dla Różnych Sieci

Dla dostawców sprzętu i integratorów przejście z systemu analogowego (PAL) na cyfrowy (DVB-C i DVB-T) otworzyło wiele możliwości. W tym dynamicznie rozwijającym się środowisku następnym dużym przełomem technologicznym jest powszechne wdrożenie systemów telewizji IP (IPTV) w sieciach hotelowych. Zrozumienie zmian i zdolność do dostosowania się do nich są kluczowe w tak dynamicznym rynku, ponieważ różne sieci i obiekty mają różnorodne potrzeby.

Przykładowo, nawet 50-letni hotel z przestarzałą infrastrukturą opartą na kablu koncentrycznym nie powinien być pozostawiony w tyle w erze cyfrowej. Dla nich ważne jest, aby oferować gościom zaawansowane doświadczenie telewizyjne, w tym szeroki wybór kanałów satelitarnych z całego świata. Hotel może dzięki temu dostarczać setki usług telewizyjnych do dowolnej liczby telewizorów na terenie obiektu. Aby zapewnić gościom najnowsze doświadczenia, można wdrożyć system Ethernet over Coax (EoC), wykorzystując istniejącą sieć kablową. To pozwala na równoczesne przesyłanie telewizji i danych internetowych przez ten sam kabel.

W podobnym scenariuszu często spotykanym w Europie, hotele z dużą liczbą pokoi, takie jak powyżej 300, mają ograniczenie związane z brakiem wbudowanych tunerów IPTV w telewizorach, pomimo posiadania funkcjonalnej infrastruktury IP. Stanowi to wyzwanie w dostarczaniu usług IPTV bez korzystania z zewnętrznych dekoderów, których hotele zazwyczaj chcą unikać. Aby rozwiązać ten problem, jeśli hotel rozważa wdrożenie nowej infrastruktury DVB-C Headend, ich idealnym rozwiązaniem byłby system przygotowany na przyszłość, zdolny do obsługi aktualizacji IPTV. Można to osiągnąć, adoptując hybrydowe systemy DVB/IPTV, które oferują zarówno wyjścia DVB-C/T, jak i streamery IP.

Dzięki adresowaniu tych wyzwań i wdrażaniu elastycznych rozwiązań, hotele mogą bezproblemowo integrować zaawansowane usługi telewizyjne z istniejącą infrastrukturą. Umożliwia to wzbogacenie doświadczeń gości, przyjęcie rewolucji cyfrowej i utrzymanie konkurencyjności w ciągle zmieniającym się środowisku.

Korzystając z innowacyjnych technologii sprzętowych i programowych, branża może sprostać zmieniającym się potrzebom i preferencjom gości. Dzięki temu ich pobyt wzbogaca się o spersonalizowane opcje rozrywki. A my w AXING oferujemy nowoczesne i zintegrowane rozwiązania – zaprojektowane tak, aby zapewnić niezawodność sieci i spełnić indywidualne wymagania klienta.

Innowacyjne Stacje Czołowe AXING w Hotelach

Stacja czołowa Axing

Maksymalna Elastyczność w Przetwarzaniu Sygnału

Rozwiązania stacji czołowych od AXING wyróżniają się na rynku innowacyjnością, elastycznością i niezawodnością, oferując wyjątkowy stosunek jakości do ceny. Te stacje czołowe zostały zaprojektowane, aby spełniać szeroki zakres wymagań i konfiguracji.

W zależności od wybranej konfiguracji, stacje czołowe AXING mogą odbierać sygnały z różnych źródeł, takich jak DVB-S/S2/S2X, DVB-T/T2, DVB-C, HDMI, IP, FM, DAB+ i USB. Taka wszechstronność pozwala na bezproblemową integrację z różnymi standardami nadawczymi, gwarantując kompatybilność z różnorodnymi systemami telewizyjnymi. Ponadto stacja czołowa jest wyposażona w zdolność modulacji, co umożliwia skuteczną konwersję wybranych programów do formatów IP, DVB-C oraz DVB-T/T2.

Optymalizacja Zarządzania Pojemnością

Dla potrzeb usług pay TV, stacje czołowe AXING są dostępne z gniazdami CI (Common Interface). Te gniazda umożliwiają odbiór i deszyfrację kanałów płatnej telewizji, dostarczając dodatkowe opcje dostarczania treści oraz zarabiania na nich.

Elastyczność to kluczowa cecha stacji czołowych AXING. Urządzenia te można rozbudowywać i ulepszać za pomocą rozszerzeń oprogramowania, co pozwala na dodawanie nowych funkcji lub dostosowywanie istniejących, zapewniając ewolucję systemu w miarę zmieniających się wymagań i postępów technologicznych.

Lider w Stosunku Jakości do Ceny

Systemy stacji czołowych od AXING oferują nowoczesną technologię i korzystne ceny, dzięki czemu dostawcy usług hotelarskich mogą wzbogacić rozrywkę swoich gości bez naruszania budżetu.

Konkurencyjne ceny systemów stacji czołowych AXING łączą się z wyjątkową wydajnością, niezawodnością i skalowalnością, co pozwala sieciom hotelarskim dostarczać gościom nieprzerwane i wciągające doświadczenia rozrywkowe w ułamku tradycyjnych kosztów. AXING stawia na przystępność cenową i wydajność, umożliwiając firmom maksymalizację zwrotu z inwestycji i dbałość o zadowolenie klientów.

Główne Funkcje Streamera MIP IPTV:

Axing MIP IPTV

 • Niezależne wejścia wielotunerowe
 • Transmodulacja DVB-S/S2/S2X/T/T2/C do 512 SPTS lub 8/16 MPTS
 • Multistream w DVB-T2 i DVB-S2X
 • Dwa redundantne zasilacze
 • Re-multipleksacja | Cross-multipleksacja
 • Deszyfracja zaszyfrowanych pakietów programowych możliwa za pomocą modułów CA

 Co dalej?

 • Elastyczne i wydajne mapowanie programów do modułów CA
 • Sortowanie LCN, filtrowanie PID
 • Konfiguracja oparta na webie
 • Kompatybilność z AXING SMARTPortal
 • Wsparcie dla SNMP
 • Interfejs dla serwera CASimulcrypt
 • Obudowa 19″, 1RU

Podsumowując, systemy stacji czołowych przebyły długą drogę w kontekście sieci hotelarskich. Od systemów analogowych po cyfrowe i oparte na IP, branża była świadkiem niezwykłych postępów. Patrząc w przyszłość, systemy stacji czołowych będą charakteryzować się większą integracją, lepszym zarządzaniem treścią i bezproblemową dostawą najnowocześniejszych usług, podnosząc doświadczenie gości na wyższy poziom.

Będziemy obserwować większą integrację telewizji i Internetu w sieciach telewizji hotelowej, gdy świat stanie się jeszcze bardziej głodny danych. Nawet mecze piłki nożnej są transmitowane przez dostawców OTT, ponieważ OTT już przewyższyło tradycyjną płatną telewizję w wielu regionach świata. Aby włączyć te nowe usługi do systemów stacji czołowych hotelowych, AXING aktywnie monitoruje wzorce konsumpcji klientów. Na koniec, można być pewnym, że AXING z ponad 40-letnim doświadczeniem dostarcza najlepsze sprzętowe i programowe rozwiązania, które sprostają wszelkim przyszłym wyzwaniom.

Od Anteny do Telewizora: Wyróżnienie Integratorów!

Telewizja satelitarna dla hoteli

Nieustanne i niezawodne przesyłanie sygnału stanowi trzon każdej udanej działalności. Począwszy od odbioru sygnału na antenie satelitarnej, aż po końcową dystrybucję przez koaksjalny, ethernetowy lub światłowodowy medium, jakość sygnału i jego dostępność muszą być odpowiednio zaprojektowane i zarządzane. Tutaj, w AXING, zdajemy sobie sprawę, że każda instytucja ma swoje unikatowe wyzwania. Dlatego projektujemy i dostarczamy zintegrowane rozwiązania od planowania projektu do końcowej realizacji, w tym:

 • Ścisłe wsparcie dla kombinacji sprzętu, oprogramowania i usług w celu spełnienia złożonych wymagań technicznych.
 • Wsparcie w zakresie listy materiałów (BOM) i planowania.
 • Wsparcie w opracowywaniu oferty, propozycji technicznych i komercyjnych oraz prezentacji rozwiązania dla klienta – zarówno zdalnie, jak i lokalnie.
 • Rozwiązywanie problemów i konserwacja jako usługi posprzedażowe.

Zintegrowane Technologie do Odbioru i Dystrybucji Sygnału!

Mając ponad 40 lat doświadczenia w branży, AXING AG jest wiodącym dostawcą sprzętu dla globalnych komunikatów satelitarnych i kablowych. Nasza szeroka gama produktów znajduje zastosowanie w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, w hotelarstwie oraz w sieciach telekomunikacyjnych, służąc nadawcom na całym świecie, operatorom satelitarnym, kablowym oraz telekomunikacyjnym.

Chociaż AXING sprzedaje bezpośrednio do niektórych sektorów, w których działa, takich jak operatorzy satelitarni czy nadawcy, firma ma wizję rozszerzenia swoich kanałów sprzedaży i nawiązania współpracy z większą liczbą integratorów systemów. Dzięki temu chcemy dotrzeć do nowych rynków i zwiększyć sprzedaż w niektórych z obecnych sektorów.

Dystrybutorem stacji czołowych Axing jest firma iBeeQ
Stacje czołowe Axing
iBeeQ - Integrated Broadcast Quality

O autorze

Unal Isler Axing
Ünal Isler
International Senior Sales Manager @ Axing AG | Business Development New Technologies w Axing | uisler@ibeeq.com | Website