Innowacyjne konstrukcje

Stacje czołowe IPTV i DVB

Przyszłość wideo i streamingu zaczyna się już dzisiaj!  Poznaj nowy wymiar!

Optymalna stacja czołowa
dla Twoich potrzeb. 

Stacja czołowa dla hoteli 2024
Stacje czołowe Compact Line 2 firmy Lemco

Oferowane przez nas stacje czołowe umożliwiają odbiór sygnałów satelitarnych (DVB-S, DVB-S2, DVB-S2X), naziemnych (DVB-T), kablowych (DVB-C) oraz dosyłanych drogą internetową strumieni IPTV (SPTS, MPTS). Są przeznaczone do zaawansowanego przetwarzania kanałów telewizyjnych i zastosowań w transmisji strumieniowej.

Za pomocą interfejsów DVB Common Interface (CI) oraz funkcji multipleksowania, możliwe jest centralne odkodowanie kanałów płatnej telewizji, organizowanie programów według aktualnej listy lub filtrowanie i dezaktywowanie niektórych usług dzięki zaawansowanym filtrom programowym.

Stacje dostosowane do Twoich potrzeb: 

wbudowane odbiorniki  dostępne są w wielu wariantach, odpowiednich dla różnych zastosowań. Na przykład, 19-calowe stacje czołowe idealne do zastosowań w hotelach jako źródło IPTV, rejestratory danych, serwery transkodujące i wiele innych.

Stacja czołowa to zespół odbiorników telewizji satelitarnej, naziemnej i Internetowej wraz modulatorami lub streamerami oraz modułami dostępu warunkowego (CAM). W przypadku urządzeń przeznaczonych do wykorzystania w telewizji hotelowej wszystkie wymienione elementy zamknięte są zazwyczaj w jednym urządzeniu. Nieodzownym elementem telewizji hotelowej jest również system antenowy, w którego skład wchodzą anteny do odbioru telewizji naziemnej i satelitarnej.

Obecnie najczęściej można spotkać konstrukcje stacji czołowych w postaci:

  • modułowych, gdzie wraz z rozbudową stacji dokłada się kolejne moduły (co zazwyczaj wiąże się z rozszerzeniem oferty programowej)
  • kompaktowe, które stanowią kompletny, ale zamknięty system bez możliwości dalszej rozbudowy.
  • serwerowe, zbudowane na wydajnych i stabilnych platformach serwerowych np. GSS Smart Serwer, Smart Compact
 

W większości przypadków, zwłaszcza dla małych i średnich obiektów hotelowych, kompaktowa stacja czołowa jest wystarczającym rozwiązaniem.

Stacja czołowa Lemco Profi Line do montażu w szafie rack 19" 1U
Stacja czołowa Lemco Profi Line do montażu w szafie rack 19" 1U

Przykładowe funkcje (w zależności od modelu):

  • Odbiór DVB-S/S2/S2X, DVB-T/T2, DVB-C oraz IPTV (SPTS/MPTS)
  • Centralne deszyfrowanie przez moduły CA
  • Oddzielne interfejsy sieciowe do przesyłania strumieniowego i zarządzania
  • Funkcje multipleksowania, filtrowania i routingu
    Tworzenie list programów (M3U, LCN itp.)
  • Intuicyjna obsługa poprzez GUI HTML
  • Zdalny dostęp

Jak wybrać stację czołową IPTV do hotelu lub pensjonatu?

Oferta naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce jest bogata. W wielu hotelach lista kanałów telewizyjnych bazuje właśnie na telewizji naziemnej. Zwłaszcza, jeżeli goście hotelowi są polskojęzyczni. Jednak jeżeli gośćmi hotelu są obcokrajowcy, to stacja czołowa wyposażona w odbiorniki satelitarne będzie obowiązkowym wyposażeniem hotelu. Obowiązkowa będzie również, kiedy hotel chce zaoferować gościom polskie kanały premium, takie jak: Canal+, TVN24, HBO i inne.

Stacje czołowe mogą (w zależności od modelu i producenta) przesłać do odbiorników telewizyjnych, kanały telewizyjne (ang. Content) w kilku standardach. W Europie – analogowo w standardzie PAL. Ze względu na przestarzała technologię, urządzenia tego typu są coraz mniej dostępne na rynku. Lub cyfrowo w standardzie DVB-T, DVB-C i IPTV. Pomiędzy tymi standardami nie występują różnice w jakości odbieranych programów. We wszystkich przesyłane są te same dane. Jakość odbieranych kanałów zależy od telewizorów, a dokładniej zastosowanych w nich wyświetlaczach.

 

Stacja czołowa Lemco Compact Line 2, doskonały wybór dla każdej wielkości hoteli i pensjonatów.

Kompaktowe i modułowe stacje czołowe

Konstrukcje stacji czołowych oparte są o różne rozwiązania i technologie. Urządzenia różnią się budową, sposobem obsługi.  Jedne konstrukcje można uznać za całkiem udane, inne za mniej. Hotel czy pensjonat decydując się na poszerzenie oferty kanałów udostępnianych gościom w pokojach, stoi przed nie lada wyborem. Tak samo przy modernizacji istniejącej instalacji antenowej. 

Pobór energii

Ważne też jest, aby stacja czołowa charakteryzowała się możliwie niskim poborem energii elektrycznej. Urządzenie działa 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Warto też wybrać nowoczesne konstrukcje z chłodzeniem pasywnym, bez dodatkowych wentylatorów. Urządzenia pasywne charakteryzują się wydzielanym hałasem na poziomie 0dB oraz zrobione są przy użyciu elementów o najwyższych parametrach nie wymagających chłodzenia do stabilnej pracy. 

Co wybrać? Na co się zdecydować ? Często jest to trudny wybór. 

Oferujemy rozwiązania szyte na miarę czyli tworzymy zintegrowane systemy  z najbardziej pasujących do potrzeb hotelu komponentów.

Krótka historia stacji czołowych TV

Od końca XX wieku do czasów obecnych.

Grundig STC 332
Grundig STC 332

Pod koniec XX wieku, w hotelach powszechne były stacje czołowe wyposażone w moduły do odbioru i retransmisji analogowych przekazów telewizji naziemnej i satelitarnej. Później stopniowo zastępowane modułami cyfrowo-analogowymi, do odbioru cyfrowych sygnałów TV i ich zamianę na sygnał analogowy. Pierwsze hotelowe telewizory LCD ukazały się w roku 2005. A dopiero w latach 2008-2009 zostały wyposażone w cyfrowe odbiorniki. Ówczesne konstrukcje stacji czołowych zbudowane były na modułach-kasetach, które łączyły w sobie odbiornik telewizji naziemnej lub satelitarnej (analogowej lub cyfrowej) oraz modulator analogowy, w Europie przeważnie w standardzie PAL.  Ze względu na wielkość modułów oraz fakt, że jedna kaseta obsługiwała tylko jeden kanał telewizyjny, stacje czołowe wymagały dużo miejsca do instalacji. Wydzielały też bardzo dużą ilość ciepła oraz pochłaniały znaczącą ilość energii elektrycznej.

Wiele obiektów nie potrzebowało dużych, rozbudowanych stacji czołowych. Wystarczyło im kilka dodatkowych programów satelitarnych. 

Równolegle, obok stacji modułowych rozwijał się rynek dla małych, kompaktowych stacji czołowych. Urządzenia pozwalały na odbiór kilku kanałów satelitarnych, wybranych z niewielkiej ilości dostępnych wtedy kanałów satelitarnych. Jednak pozwalały na wzbogacenie  oferty programowej telewizji w hotelu czy pensjonatu.

Compact Headend Hirschmann CSE 12
Compact Headend Hirschmann CSE 12
The digital Class A headend from Ikusi
Cyfrowa stacja czołowa firmy Ikusi Class A

Wykorzystując dostępną modułową technologię, stacje czołowe stały się w pełni cyfrowymi systemami dystrybucyjnymi kanały i treści telewizyjne. Oprócz odbioru cyfrowych kanałów telewizji naziemnej i satelitarnej, umożliwiały wprowadzenie sygnałów z innych źródeł takich jak: HDMI, VGA, poprzez interface ASI i SDI. Kanały telewizyjne wychodzące ze stacji czołowych, najczęściej były w popularnym standardzie DVB-T.  Mniej popularny DVB-C oferował za to większą ilość przesyłanych kanałów przy użyciu podobnej ilości urządzeń. Coraz częściej można było spotkać również moduły do odbioru i transmisji przekazu telewizyjnego w standardzie IPTV (SPTS i MPTS).

Wraz z rozwojem technologii, a co za tym idzie miniaturyzacją urządzeń, stacje czołowe stały się prawdziwymi platformami medialnymi. Nowoczesne urządzenia zapewniają dostęp do telewizji liniowej, naziemnej, satelitarnej i internetowej w pokojach hotelowych. Zarządzają wszystkimi sygnałami multimedialnymi  dostarczanych  z różnych źródeł.

Wydajna stacja czołowa DMM-110-FR firmy Teracue
Wydajna stacja czołowa DMM-110-FR firmy Teracue
Hybrydowa stacja czołowa Lemco DVB-T/C i IPTV
Hybrydowa stacja czołowa Lemco DVB-T/C i IPTV

Kompaktowe stacje czołowe również skorzystały na rozwoju technologii i miniaturyzacji. Dzięki temu urządzenia kompaktowe są obecnie dostępne w rozmiarach dotychczas zarezerwowanych dla multiswitchy. Obiekty, w których ciężko jest wygospodarować pomieszczenie na zaplecze techniczne i informatyczne, mogą korzystać z dobrodziejstw technologicznych. Uzupełniając ofertę programową o dodatkowe kanały telewizyjne i radiowe.
Wyjątkowe konstrukcje, posiadają wbudowane systemy telewizji hotelowej np. stacje czołowe greckiej firmy Lemco z wbudowanym systemem Fleex Embedded.  To doskonała, zdecydowanie tańsza alternatywa dla oferowanych przez producentów systemów CMS.

System telewizji hotelowej Fleex Embedded wbudowany w stacje czołowe Lemco

Poszukujesz rozwiązania do Twojego obiektu?

Doskonale wiemy o tym, że każdy hotel jest inny, dlatego też dla każdego obiektu tworzymy indywidualne rozwiązania, które najlepiej spełnią wymagania zarówno klientów jak i właścicieli.