Trzygwiazdkowy Park Hotel w Świdnicy położony jest w spokojnej części miasta w sąsiedztwie parku. Od największych atrakcji miasta dzieli go tylko kilka minut spacerem. Hotel składa się z 21 pokoi o różnym standardzie.
Spis treści
ToggleOd ekonomicznych, dwu i trzy osobowych, poprzez pokoje standardowe i bardzo wygodne, obszerne apartamenty. Dodatkowo na terenie obiektu znajduje się sala konferencyjna na około 35 osób oraz sala konferencyjno-bankietowa na 200 osób.
Wyzwanie
Celem wdrożenia było stworzenie wysoce wydajnej sieci WiFi na terenie całego obiektu dla hotelowych gości, a także do obsługi systemu POS, terminali płatniczych oraz na potrzeby biurowo-administracyjne. Założeniem było zapewnienie sygnału sieci bezprzewodowej na zewnątrz budynku, a także stworzenie infrastruktury niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania kamer CCTV.
– Zgodnie z założeniami inwestora, niezbędna była całkowita separacja sieci udostępnianej gościom hotelu od tej wykorzystywanej przez pracowników. Zdecydowaliśmy się na rozwiązanie od TP-Link, ponieważ umożliwia ono utworzenie wielu odseparowanych od siebie SSID i powiązanie ich z VLAN – mówi Piotr Morawski, właściciel firmy iBeeQ odpowiedzialnej za wdrożenie. Dodatkowo rozwiązanie musiało umożliwiać zdalny dostęp poprzez VPN do zasobów sieciowych dla dyrekcji hotelu oraz do bazy dla mobilnego urządzenia POS znajdującego się na pobliskim rynku. Wymogiem inwestora była także opcja uwierzytelniana gości poprzez stronę powitalną.
Rozwiązanie
Zdecydowano się na wdrożenie kompletnego systemu Omada SDN od TP-Link. Dostęp do Internetu realizowany jest za pomocą routera ER7206. Wewnątrz budynku zamontowano 13 punktów dostępowych EAP265 HD stworzonych do pracy w środowiskach o intensywnym ruchu danych.
Specyfikacja tych Access Pointów, która pozwala podłączyć do każdego z nich nawet kilkaset urządzeń klienckich jednocześnie, gwarantuje bezproblemowe działanie sieci bezprzewodowej na terenie całego obiektu nawet podczas wesel lub innych imprez okolicznościowych
Piotr Morawski
Technical Manager iBeeQ
Na zewnątrz budynku zamontowano 4 punkty dostępowe EAP225-Outdoor. Hermetyczna obudowa w klasie szczelności IP65, pozwala na pracę urządzenia w trudnych warunkach pogodowych, również przy niskich temperaturach.
– Wybraliśmy EAP225-Outdoor głównie ze względu na wsparcie technologii Mesh umożliwiającej bezprzewodowe połączenie pomiędzy punktami dostępowymi. Dzięki temu mogliśmy zrezygnować z dodatkowego okablowania, co w tym wypadku było kluczowe. Każde z zastosowanych urządzeń EAP225- Outdoor działa „w parze” ze znajdującym się bezpośrednio przy kamerach przełączniku. Takie rozwiązanie umożliwiło jednoczesne zasilenie punktów dostępowych i kamer oraz komunikację z resztą sieci. – dodaje Piotr Morawski.
Urządzenia pracujące w technologii Mesh obsługują adaptywną technologię routingu, która dynamicznie wybiera najlepszą trasę oraz pasmo do przesyłu danych. W przypadku gdy dana trasa ulegnie awarii, system automatycznie przekieruje dane do innych urządzeń w pobliżu w celu zachowania ciągłości połączenia.
Dodatkowo, dzięki rozmieszczeniu punktów dostępowych na zewnątrz budynku, goście hotelowi mogą korzystać z WiFi również na parkingu przed hotelem.
W głównej serwerowni zdecydowano się na zastosowanie 24-portowego przełącznika z uplinkami SFP+ 10G TL-SG3428X. Cztery gigabitowe, 8-portowe przełączniki PoE+ TL-SG2008P służące do zasilenia Access Pointów EAP265 HD rozmieszczono w różnych częściach budynku. Do obsługi kamer CCTV zastosowano jeden gigabitowy, 5-portowy przełącznik PoE TL-SG1005P oraz jeden gigabitowy, 8-portowy przełącznik PoE+ TL-SG2210P. Do połączenia przełączników znajdujących się w sieci zastosowano 10 jednomodowych modułów MiniGBIC TL-SM311LS.
Dzięki zastosowaniu kontrolera sprzętowego Omada OC300, wszystkie urządzenia zgodne z Omada SDN w tym punkty dostępowe, przełączniki, przełączniki PoE oraz router znajdujące się na terenie hotelu zyskały możliwość jednoczesnej konfiguracji za pomocą jednego interfejsu. Rozwiązanie umożliwia centralne zarządzanie, monitorowanie statystyk ruchu w czasie rzeczywistym i ich analizę poprzez wbudowane narzędzia wizualizacji danych, uwierzytelnianie gości za pomocą strony powitalnej, a także aktualizację ustawień systemu poprzez chmurę z dowolnego miejsca na świecie.
Rezultaty
Dzięki przeprowadzonemu wdrożeniu hotel zyskał dostęp do sieci przewodowej
oraz bezprzewodowej o wysokiej przepustowości. – Urządzenia TP-Link pracują
stabilnie, nie napotkaliśmy żadnych problemów podczas ich wdrożenia i konfiguracji – podsumowuje wdrożenie Piotr Morawski. Obsługa systemu POS oraz terminali płatniczych odbywa się płynnie i bez przeszkód. Sieć WiFi została przygotowana do obsługi intensywnego ruchu generowanego przez gości podczas imprez okolicznościowych. System CCTV działa zgodnie z przyjętymi założeniami. Goście hotelowi zyskali dostęp do sieci bezprzewodowej zarówno na terenie całego budynku, jak i na zewnątrz. – Dzięki temu wdrożeniu zyskaliśmy nowe możliwości pracy – połączenie VPN pozwala na pracę z domu tak, jak byśmy byli fizycznie wewnątrz sieci firmowej. Również mobilny punkt sprzedażowy na rynku zyskał pełną integrację z wewnątrzhotelowym systemem POS. Co najważniejsze, także sieć WiFi dla naszych gości nareszcie działa tak jak chcieliśmy. Nasi klienci nie zgłaszają już uwag odnośnie funkcjonowania WiFi co jest moim zdaniem najlepszą rekomendacją – mówi dyrektor hotelu Kamila Suchorzewska.
Oryginalny dokument TP-Link
Oryginalny dokument w pliku PDF jest do pobrania ze strony TP-Link.
Źródło: tp-link.com
O autorze
Piotr Morawski
Doświadczony inżynier informatyk z ponad 25-letnim doświadczeniem w branży telewizji hotelowej. Specjalizuje się w doradztwie dla hoteli, pomagając tworzyć i rozwijać usługi telewizji hotelowej oraz nowoczesne sieci Wi-Fi dla gości. Dzięki współpracy z najlepszymi producentami sprzętu dla hoteli, wdraża rozwiązania, które nie tylko podnoszą standard usług, ale także zapewniają wyjątkowe doświadczenia dla gości. Stawia na innowacyjność i wysoką jakość – wszystko po to, by pobyt w hotelu był jeszcze przyjemniejszy.