Jaki powinien być nowoczesny telewizor hotelowy?

Telewizor hotelowy

Jaki powinien być nowoczesny telewizor hotelowy?

Jaki powinien być telewizor hotelowy , aby spełniał oczekiwania użytkownika?

 

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Natomiast odpowiedź na pytanie – jaki powinien być nowoczesny telewizor hotelowy by spełnił oczekiwania gościa to już spore wyzwanie. Zwłaszcza w czasach, kiedy media informują o schyłku tradycyjnej telewizji. Jeszcze 15 lat temu można było spotkać w hotelach systemy odtwarzające filmy dla gości z kaset VHS. Obecnie to goście przywożą ze sobą swoje własne filmy, zdjęcia, muzykę. I to w najwyższej jakości.

Współczesny telewizor hotelowy musi spełnić tak wysoko stawiane wymagania. Jest wiele technologii, które umożliwiają wyświetlanie własnych treści z telefonu na ekranie telewizora. Rozwiązania takie jak Miracast, Screen Mirroring czy Wifi Direct doskonale sprawdzają się w domu, ale ze względu na swoje ograniczenia, nie do końca sprawdzą się w pokoju hotelowym. Nie wszystkie urządzenia mobilne wspierają te technologie i nie zawsze sposób podłączenia ich do telewizora jest bezproblemowy. Do tego dochodzi jeszcze kwestia bezpiecznego logowania się do usługi.

Takim panaceum na wszystkie mankamenty wspomnianych technologii, może okazać się rozwiązanie firmy Google – Chromecast. Działa praktycznie z każdym telefonem czy tabletem, zarówno z Androidem, jak i iOS. Oferuje nie tylko możliwość przechwytywania ekranu, ale współpracując z setkami aplikacji, przejmuje od nich proces odtwarzania. Uruchamiając swój ulubiony serial z serwisu Netflix czy muzykę na Youtubie, gość może jednocześnie korzystać ze swojego telefonu. Również korzystanie z gier na ekranie, przenosi rozrywkę w pokoju gościnnym na zupełnie inny wymiar.

Chromecast można zamontować do każdego telewizora z wejściem HDMI, jednak tak zamontowany często staje się łatwym łupem dla złodziei. Również sposób bezpiecznego i bezproblemowego logowania wymaga dodatkowych systemów i wiąże się z opłatami licencyjnymi za korzystanie z nich. Dlatego bardzo ciekawym rozwiązaniem są telewizory hotelowe z wbudowanym Chromecastem i umożliwiające bezpieczne logowanie.

Jeżeli jednak Chromecast okaże się nie wystarczający, gość może skorzystać z dużej ilości dostępnych aplikacji. Tutaj prym wiodą telewizory zarządzane przez system Android. Na telewizorze możemy zainstalować praktycznie dowolną aplikację ze sklepu Google Play. Można również takie aplikacje instalować dla konkretnej grupy telewizorów. Na przykład: grupie turystów z Brazylii udostępnić lokalne radia czy gazety, a rodzinom z dziećmi pakiet atrakcyjnych gier czy programów edukacyjnych. Lista dostępnych aplikacji rośnie z dnia na dzień.

Kolejną wartością dodaną jaką oferują telewizory z systemem Android są aktualizacje. Zazwyczaj oprogramowanie dla telewizorów przestaje być rozwijane wraz zakończeniem produkcji danego modelu. Co w efekcie prowadzi do tego, że bez dostępu do nowych rozwiązań i technologii, telewizor zużywa się moralnie w krótkim czasie. Nie grozi to jednak telewizorom z Androidem, które mają zagwarantowane aktualizacje i  dzięki temu, nawet za kilka lat takie telewizory będą „na czasie”.

Czym byłby nowoczesny telewizor hotelowy bez systemu zarządzania treścią.

Istnieje wiele rozwiązań umożliwiających wyświetlanie informacji dla gościa na ekranie telewizora. Można zainstalować jeden z wielu dostępnych na rynku systemów interaktywnych. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Sprzęt, licencje, serwis czasem dodatkowe urządzenie z tyłu telewizora. Można, tylko po co? Skoro producent telewizorów udostępnia za darmo oprogramowanie do zarządzania treścią i ustawieniami telewizora. Software można zainstalować na dowolnym komputerze z systemem Windows. Nie wymagane są żadne dedykowane drogie serwery. Zarządzanie odbywa się poprzez kabel koncentryczny lub sieć komputerową LAN lub wifi.

Zmiana ustawień telewizorów, nawet przy pomocy pamięci USB, jest czasochłonna. Odwiedzenie wszystkich pokoi i przeprogramowanie telewizorów, w zależności od wielkości hotelu i dostępności pokoi, może zająć nawet kilkanaście godzin. Magiczne DND zawieszone na drzwiach często stanowi barierę nie do pokonania i jeszcze bardziej przedłuży proces programowania ustawień. Szczególnie w najbliższym czasie, w związku ze zmianą technologii nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2 przewidywana jest zmiana częstotliwości nadawania multipleksów. A co za tym idzie konieczność kilkukrotnego przeprogramowania telewizorów. Więcej o nadchodzących zmianach znajdziesz na telewizjadlahoteli.pl.

Z centralnym systemem zarządzania ustawieniami nie będzie takich problemów. Telewizory same pobiorą pliki konfiguracyjne. W panelu zarządzania znajdziemy m.in. informacje o wersji oprogramowania zainstalowanego w telewizorze czy też o właściwej liście kanałów. Taka opcja jest niezbędna, kiedy hotel dba o jednolitą listę kanałów, takie same ustawienia i najnowsze oprogramowanie telewizorów czyli dostęp do nowych rozwiązań. Docenią to szczególnie hotele o większej ilości pokoi. Wszystko pod kontrolą. A to przekłada się na zadowolenie gości.

Informacje o hotelu, promocjach w hotelowej restauracji czy ofercie SPA, to tylko niektóre możliwości jakie można zaprezentować na ekranie nowoczesnego telewizora hotelowego. Oczywiście wyświetlenie aktualnej prognozy pogody nie stanowi również problemu. I to wszystko za pomocą bezpłatnego oprogramowania do tworzenia i zarządzania treścią. Film reklamowy? Proszę bardzo. Interaktywne menu dla gościa z atrakcyjnymi efektami multimedialnymi, animacjami? Nie ma problemu.  Za pomocą bardzo prostego w obsłudze edytora pracującego w technologii WYSIWYG (What You See Is What You Get- To co widzisz jest tym co otrzymasz – Drag&Drop), można przygotować atrakcyjny serwis informacyjny. W prosty sposób można też spersonalizować menu telewizora, dodając logo hotelu czy zmieniając kolorystykę.

Dla nowoczesnego telewizora hotelowego, kanały telewizyjne w jakości HD, a nawet UltraHD 4K to nie nowość.

I to obojętnie w jaki sposób zostanie przesłany sygnał telewizyjny. Czy kablem koncentrycznym w standardzie DVB czy też tzw. skrętką w standardzie IPTV. Te lepsze telewizory potrafią odbierać strumień IPTV w zarówno wersji unicast, jak i multicast. Obojętnie jaką drogą przesłany jest sygnał telewizyjny DVB, IPTV czy mieszany, w telewizorze hotelowym można stworzyć jedną wspólną i logiczną listę kanałów. To jest jedna z tych możliwości, które odróżniają hotelówki od telewizorów konsumenckich. W tych ostatnich, ta funkcjonalność nie jest już taka oczywista. Niby nic, a jednak. W telewizji dla hoteli jest wiele źródeł sygnału telewizyjnego. Satelita, telewizja naziemna czy źródło z internetu? Wszystko z jednej listy.

Ciekawą funkcją oferowaną przez niektóre modele telewizorów hotelowych jest monitorowanie oglądalności kanałów telewizyjnych. Na podstawie tych danych można przygotować optymalną listę kanałów. A nawet ograniczyć koszty, rezygnując z kanałów o niskiej oglądalności, a co za tym idzie nie płacić opłat licencyjnych za ich retransmisję w hotelu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wykorzystać telewizor do komunikacji z gościem. Sprawnie skonstruowana ankieta, którą gość wypełnia za pomocą telewizora może być źródłem bardzo użytecznych informacji. I korzystając z tych informacji, przygotować jeszcze lepszą ofertę usług.

Jeżeli telewizor będzie połączony z systemem hotelowym PMS, gość będzie miał możliwość podglądu aktualnego stanu rachunku. Natomiast recepcja będzie mogła przesłać wiadomości bezpośrednio na ekran telewizora. Takie funkcje jeszcze do niedawna były zarezerwowane dla drogich systemów telewizji hotelowej. Nowoczesny telewizor hotelowy może śmiało już konkurować z takimi rozwiązaniami.

Decydując się na zakup telewizorów hotelowych, warto kierować się możliwościami urządzenia, nie tylko marką producenta. Przy takich kryteriach, można dobrać możliwości telewizorów do potrzeb hotelu, zarówno tych obecnych, jak i tych, które pojawią się w przyszłości. Często potrzeby te wymuszone będą zmianami technologicznymi. Dobrze jest wybrać taki model telewizora, który będzie mógł je spełnić.

 

O autorze

Piotr Dariusz Morawski iBeeQ
Piotr Morawski

Inżynier informatyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży telewizji hotelowej. Obecnie specjalizuje się w doradztwie dla hoteli w zakresie telewizji hotelowej oraz sieci Wi-Fi dla gości. Dzięki bliskiej współpracy z czołowymi producentami urządzeń dedykowanych dla hoteli, wdraża najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które podnoszą jakość usług hotelowych i zapewniają wyjątkowe doświadczenia gościom.