Jak zrobić dobrą sieć wifi w hotelu.

Jak zrobić dobrą sieć wifi w hotelu.

Goście, przy wyborze hotelu, jako jedną z najważniejszych cech wymieniają dobrej jakości sieć bezprzewodową. Aż 94% ankietowanych uważało, że dostęp do bezpłatnej sieci Wi-Fi jest ważny lub bardzo ważny, a 34% stwierdziło, że to jeden z najważniejszych czynników wpływających na ich decyzję o wyborze hotelu. Jednym z głównych wyzwań, przed jakim stają administratorzy takich miejsc jak hotele, restauracje i kawiarnie, to stworzenie dobrej sieci wifi w hotelu. Taką, która sprosta rosnącym wymaganiom i utrzyma wysoki poziom satysfakcji gości, zapewniając stabilne i szybkie połączenia sieciowe. 

Ze względu na powierzchnię oraz liczbę użytkowników korzystających z WiFi jednocześnie, hotel jest bardzo wymagającym środowiskiem dla infrastruktury sieciowej. Istnieje wiele wyzwań, z którymi trzeba się zmierzyć już na etapie projektowania sieci oraz wyboru producenta, którego rozwiązanie zdecydujemy się wdrożyć.

W obecnych czasach na pierwszym miejscu, bez względu na wszystko, powinno być bezpieczeństwo. Nieprawidłowo skonfigurowana sieć bezprzewodowa naraża gości na szereg zagrożeń cybernetycznych.

Niestety, pomimo tego, że w Polsce hotelowe sieci WiFi stały się raczej standardem, ciągle docierają do nas sygnały, że część z nich nie została prawidłowo zabezpieczona. I tym samym stanowią one furtkę dla wszelkiego rodzaju cyberprzestępców, którzy z ich pomocą mogą bez problemu wykraść dane użytkowników, hasła i prywatne informacje. Niezabezpieczona sieć WiFi stanowi również zagrożenie dla samego hotelu i jego pracowników. A także danych w sieci lokalnej – np. serwerów plików czy dysków sieciowych.

Na etapie wyboru punktów dostępowych (ang. Access Point, AP) czyli urządzeń, które rozgłaszają sieć WiFi na terenie obiektu, warto wybrać takie, które pozwolą administratorowi na stworzenie odseparowanych sieci WiFi. Osobnych dla gości hotelowych, osobnych dla pracowników czy administracji obiektu.

Przy wyborze infrastruktury dla hotelowej sieci należy też zwrócić uwagę czy urządzenia, na które się zdecydowaliśmy, posiadają rozbudowane funkcje autoryzacji dostępu. Do najpopularniejszych z nich należy uwierzytelnianie przez stronę powitalną, które jest niezwykle wygodne – zarówno dla gości obiektu, jak i jego obsługi. Metoda ta, w celu uzyskania dostępu do sieci, wymaga od użytkownika wykonania odpowiednich działań takich jak np. zatwierdzenie warunków użytkowania lub zalogowanie się od systemu. Działania te są następnie weryfikowane przez odpowiedni serwer lub bazę danych przygotowaną przez administratora sieci.

Uwierzytelnianie gości sprawia, że dostosowanie ustawień sieci jest bardzo proste. Za pomocą strony powitalnej administrator może kontrolować dostęp do sieci i stworzyć system ograniczający np. czas korzystania z sieci lub limit transferu dla każdego z klientów.

Najlepsze rozwiązania na rynku pozwalają również identyfikować gości poprzez SMS, Facebooka oraz jednorazowe hasła dostępu, które są szczególnie wygodne dla obsługi hotelu. Takie hasło można w prosty sposób wygenerować przy meldowaniu gościa i określić dokładny czas jego działania – tak, aby wygasło wraz z dniem, w którym kończy on pobyt w hotelu.

Kiedy już jesteśmy pewni, że hotelowa sieć WiFi będzie bezpieczna, należy skoncentrować się na jej wydajności i wygodzie użytkowania. Chodzi tu zarówno wygodę klientów hotelu, jak i administratora, który będzie tą siecią zarządzał.

Inaczej niż w przypadku większości domowych sieci WiFi, gdzie w znakomitej większości znajduje się jeden router rozgłaszający sieć WiFi, w hotelach znajduje się najczęściej od kilku do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset punktów dostępowych. Dla maksymalnej wygody gości hotelu, zamontowane punkty dostępowe powinny umożliwiać stworzenie jednej sieci bezprzewodowej na terenie całego obiektu. Tak, aby niezależnie od tego, gdzie w danym momencie znajduje się gość: w hotelowym lobby, swoim pokoju na VI piętrze czy w ogródku restauracji, miał dostęp do sieci o tych samych ustawieniach, bez konieczności ponownego logowania.

Kolejnym aspektem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze producenta rozwiązań sieciowych jest wybranie takiego, który oprócz wewnętrznych punktów dostępowych, ma w swojej ofercie także urządzenia odporne na warunki atmosferyczne i przystosowane do działania na zewnątrz budynków. Nawet jeśli w danej chwili hotel nie ma w planach instalacji urządzeń zewnętrznych, nigdy nie wiadomo, kiedy zaistnieje taka potrzeba.

Hotelowa sieć WiFi powinna być wygodna także dla jej administratora. Istnieje szereg usprawnień oferowanych przez producentów na tym polu. Do najważniejszych z nich zaliczyłbym możliwość scentralizowanego zarządzania siecią dzięki chmurze. Pozwala to monitorować i zarządzać siecią w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca, dając tym samym administratorowi możliwość szybkiego reagowania, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Centralne zarządzanie pozwala ponadto konfigurować i aktualizować ustawienia sieci bezprzewodowej dla wszystkich punktów dostępowych w sieci jednocześnie. Jest to niezwykle istotne szczególnie, gdy hotelowa sieć składa się z dużej liczby urządzeń.

Osobom, które na co dzień nie zajmują się tematyką sieci bezprzewodowych, zarządzanie i monitorowanie profesjonalnej sieci WiFi często wydaje się trudnym zadaniem. Warto mieć na uwadze, że są na rynku rozwiązania, które oferują na tyle intuicyjne i przyjazne oprogramowanie wraz z  panelem administratora, że z ich obsługą poradzi sobie każdy – bez konieczności specjalistycznej wiedzy czy ukończenia kosztownych szkoleń.

W celu uniknięcia dodatkowych kosztów, polecam także dokładne sprawdzenie ofert producentów i wybranie takiej, która nie wiąże się z koniecznością kupowania dodatkowych licencji na oprogramowanie do zarządzania siecią. Na rynku znajdują się rozwiązania, które udostępniają całkowicie darmowe oprogramowanie.

Omada

Nawet najlepiej zaprojektowana i przemyślana hotelowa sieć z czasem przestanie być odpowiednio wydajna. Jest to spowodowane przede wszystkim nieustannie rosnącą liczbą urządzeń klienckich, które będą do niej podłączane. Jeszcze kilka lat temu trzyosobowa rodzina przebywająca w hotelu dysponowała średnio 4 urządzeniami, które korzystały z WiFi. Obecnie ta sama trzyosobowa rodzina ma nierzadko 8, a nawet 10 takich urządzeń. Powoduje to znacznie większe obciążenie sieci. Wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się utrzymywał.

Mając to na uwadze, warto zdecydować się na rozwiązanie skalowalne, czyli takie, które będzie pozwalało w dowolnym momencie rozszerzyć istniejącą sieć o kolejne urządzenia. Pozwoli to reagować na rosnące potrzeby użytkowników i na bieżąco dopasowywać wielkość infrastruktury sieciowej. Stopniowa rozbudowa hotelowej sieci jest nieunikniona. Warto wybrać punkty dostępowe takiego producenta, który oferuje funkcję automatycznego wykrywania nowego urządzenia w sieci. Wówczas jeśli zajdzie taka potrzeba, dodanie nowego punktu dostępowego będzie niezwykle proste.

Pozostając na chwilę przy temacie rozbudowy sieci, należy zwrócić uwagę czy wybrane przez nas punkty dostępowe, a także przełączniki (ang. Switch), z którym będą one połączone, dysponują tzw. zasilaniem PoE (Power over Ethernet). PoE umożliwia wykorzystanie kabla Ethernet do jednoczesnego zasilenia urządzenia i transmisji danych. Innymi słowy, dzięki PoE do każdego z punktów dostępowych w sieci wystarczy doprowadzić tylko jeden kabel. Nie ma potrzeby doprowadzania dodatkowego zasilania. Ten typ zasilania wykorzystywany jest także w kamerach IP służących do monitoringu obiektu, telefonach IP oraz innych urządzeniach sieciowych wykorzystywanych do kontroli dostępu czy systemów przeciwpożarowych. Całość tworzy jeden, zintegrowany system połączony z przełącznikiem (switchem), co ułatwia zarządzanie.

Wykorzystanie zasilania PoE przy budowie całej infrastruktury sprawia, że instalacja lub rozbudowa sieci staje się znacznie łatwiejsza i tańsza. Ponadto umożliwia montowanie punktów dostępowych w miejscach, gdzie niemożliwa byłaby instalacja źródła zasilania, jak np. w przypadku sufitów podwieszanych.

W każdym hotelu znajdą się miejsca, które wymagają pokrycia sygnałem sieci bezprzewodowej, jednak z powodów technicznych nie ma możliwości stworzenia sieci LAN. W takim przypadku, warto skorzystać z technologii Mesh, która pozwala na bezprzewodowe „przedłużenie” hotelowej sieci komputerowej.

Dostępność sieci WiFi w hotelu dawno przestała być dodatkowym atutem. Obecnie jest jednym z ważniejszych punktów oceny w portalach takich jak tripadvisor czy booking.com.

Dla przypomnienia – blisko 50% ankietowanych stwierdziło, że hotelowa sieć WiFi to dla nich warunek konieczny, a jej brak jest bezwarunkowym czynnikiem decydującym o zmianie hotelu.

Cieszy mnie fakt, że polscy hotelarze zrozumieli potrzeby swoich klientów i tak szybko odpowiedzieli na potrzeby rynku, zapewniając gościom dostęp do sieci bezprzewodowej – plasują się na tym polu w ścisłej światowej czołówce.

Hotelarze powinni jednak pamiętać, że nie liczą się jedynie wskaźniki ilościowe, lecz także jakościowe. Sama obecność sieci bezprzewodowej w hotelu – jeśli siła sygnału i prędkość będą zadowalające – dla większości gości będzie wystarczająca. Zarządcy obiektu powinni dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo korzystających z WiFi gości, którzy w większości przypadków są nieświadomi czekających na nich zagrożeń wynikających ze źle zabezpieczonej sieci. W obecnych czasach jest to równie ważne, co zapewnienie ochrony pozostawionych przez gości w pokoju rzeczy.

 

Table of Contents

O autorze

Piotr Dariusz Morawski iBeeQ
Piotr Morawski

Inżynier informatyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży telewizji hotelowej. Obecnie specjalizuje się w doradztwie dla hoteli w zakresie telewizji hotelowej oraz sieci Wi-Fi dla gości. Dzięki bliskiej współpracy z czołowymi producentami urządzeń dedykowanych dla hoteli, wdraża najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które podnoszą jakość usług hotelowych i zapewniają wyjątkowe doświadczenia gościom.