Internet hotelowy – czyli jaki?

HSIA hotel internet iBeeQ.com

Internet hotelowy – czyli jaki?

Jaki powinien być internet hotelowy?

Szybki, bezpłatny i prosty w użytkowaniu.  Naprawdę nic więcej nie jest potrzebne gościom hotelowym – a przynajmniej tyle mówi teoria. Jednak w praktyce nie wygląda to już tak idealnie. Nadal często zdarza się, że wifi oferowane przez wiele hoteli jest rozczarowujące, niezabezpieczone i finalnie – bezużyteczne.

„Dałbym temu miejscu 5 gwiazdek, jeśli wifi nie byłoby takie złe.” 
www.booking.com

Hotelarze nie mogą sobie pozwolić na to, aby taki wpis pojawił się w internecie. Goście zmieniają się bardzo często, ale recenzje online pozostają na bardzo długo. Niezależnie od tego, czy jest to hotel, motel, zajazd czy pensjonat. Goście oczekują, że będą mogli połączyć się z szybkim i stabilnym Internetem hotelowym.  Stabilny i szybki internet jest drugim kryterium oceny hotelu, tuż po wygodnym łóżku.

Obecnie dostępne urządzenia w porównaniu do tych sprzed kilku lat, stały się przystępne cenowo i bardzo niezawodne. Jednak, samo urządzenie nie wystarczy, aby zapewnić gościom szybki internet. Jak przygotować sieć, aby spełniała obecne standardy? Wystarczy skorzystać z  kilku poniższych zasad.

Poznaj swoich gości i ich oczekiwania

Stałe i niezawodne połączenie internetowe jest aktualnie koniecznością – niezależnie od standardu Twojego hotelu czy restauracji. Internet hotelowy nie jest już udogodnieniem. Niektórzy goście używają hotelowej sieci wifi do komunikowania się z bliskimi w domu czy oglądania ulubionych filmów, podczas, gdy inni goście mogą korzystać z połączenia internetowego do pracy zdalnej.  Coraz popularniejszy staje się streaming mediów w hotelu. Każda hotelowa instalacja Wi-Fi wymaga dogłębnej znajomości oczekiwań klienta i powinna być odpowiednio dostosowana – zupełnie innej sieci wymaga mały pensjonat, innej zaś duży, sieciowy hotel. Inne rozwiązania zostaną zastosowane w hotelu skierowanym do klientów biznesowych, inne – do hoteli turystycznych. Nie ma dwóch takich samych sieci bezprzewodowych i każdy hotel musi traktować swoją instalację wifi w sposób wyjątkowy.

Nie idź na łatwiznę

Hotelowe wifi nie jest produktem z półki w supermarkecie, który każdy może kupić. Zainwestowanie w dobrze skonfigurowaną sieć pomoże zmniejszyć przyszłe koszty związane z obsługą, konserwacją i aktualizacjami. Przy wyborze urządzeń należy kierować się ideą, że tanie urządzenia zaprojektowane do użytku domowego (SoHo), dostępne w marketach lub lokalnych sklepach komputerowych NIE NADAJĄ się do używania w hotelach – nie zapewniają wystarczającej przepustowości czy też stabilności łącza. Nawet w tych, które oferują gościom „pobyt jak w domu”. Hotele muszą sięgnąć po urządzenia klasy biznes, które pomijając niezawodność i wydajność, posiadają wiele użytecznych funkcji, których  ze świeczką szukać wśród urządzeń przeznaczonych dla użytkowników domowych.

Przede wszystkim pomiary wifi

Pomiary Wifi w hotelu
Pomiary Wifi w hotelu – iBeeQ.com

Sieć bezprzewodowa pomimo tego, że jest niewidoczna, może być mierzalna na wiele sposobów. Jednak jej stworzenie, powinniśmy zacząć od zrobienia profesjonalnych pomiarów sieci WiFi. Dobre umiejscowienie punktu dostępu, konfiguracja kanału, zasięgu czy przepustowości to najważniejsze elementy gwarantujące dobrze działającą sieć bezprzewodową. Bez pomiarów przeprowadzonych w miejscu instalacji wchodzi się w ślepą uliczkę i należy przygotować się na liczne skargi gości lub jakąś uciążliwą awarię. Wiele dostępnych darmowych aplikacji do pomiarów parametrów sieci wifi, zupełnie nie sprawdza się w warunkach hotelowych. Są przeznaczone do pomiarów w domu, gdzie wymagania są zupełnie inne. Profesjonalne rozwiązania mierzą wiele parametrów jednocześnie, dzięki temu projektowanie sieci wifi staje się łatwiejsze.

”Audyt sieci bezprzewodowych, to jeden z kluczowych elementów pozwalających na sprawne funkcjonowanie sieci w obiektach z dużym ruchem internetowym. Pozwala na ustalenie właściwych parametrów sieci, diagnozę nieprawidłowości funkcjonowania sieci, a także dobranie najlepszego sposobu rozwiązania problemów. – www.telewizjadlahoteli.pl.

Należy pamiętać, że sieć bezprzewodowa jest dynamiczna i ciągle się zmienia. Rotacja urządzeń końcowych (goście), nowe źródła sygnału z zewnątrz – z tego powodu zaleca się przeprowadzanie audytu wifi nie rzadziej niż co dwa lata.

Projekt sieci hotelowej

Wyniki pomiarów sieci wifi sprawią, że wybór projektu sieci bezprzewodowej w hotelu będzie bardzo ułatwiony. Właściwe rozmieszczenie punktów dostępowych zapewni odpowiedni zasięg, przepustowość, funkcjonalną łączność i minimalne zakłócenia. Dzięki informacji w jaki sposób sygnały z poszczególnych punktów dostępowych będą się na siebie nakładały, można wybrać odpowiedni plan kanałów. Poprawi to również zasięg i wydajność sieci. Typowe błędy obejmują umieszczenie punktów dostępu za ścianami lub innymi konstrukcjami, które mogą uniemożliwić prawidłowe propagowanie sygnału bezprzewodowego. Wiele hoteli decyduje się na umieszczenie punktów dostępu w każdym pokoju i chociaż to rozwiązanie może oferować świetny zasięg, może być drogie i wymagać będzie ogromnej konfiguracji, aby zapobiec zakłóceniom między kanałami.

Przy projektowaniu sieci, należy również wziąć pod uwagę jej pojemność. Dawno już minęły czasy, kiedy jeden gość przywoził do hotelu jedno urządzenie korzystające z wifi. Obecnie może być ich kilka – smartfon, tablet, laptop, smartwatch i wiele innych. I nagle kameralny, trzydziestopokojowy hotel ma podłączonych do sieci kilkaset urządzeń, które skutecznie mogą zapchać każdą, źle zaprojektowaną sieć WiFi, co spowoduje, że stanie się bezużyteczna, a odpowiednie opinie pojawią się w Internecie.

Rozwiązania sprzętowe

Projekt bezprzewodowej sieci hotelowej wifi musi uwzględnić zastosowanie urządzeń pracujących na dwóch pasmach 2,4 GHz i 5 GHz. Coraz więcej urządzeń korzysta z pasma 5Ghz, a pasmo 2,4 GHz jest coraz bardziej zapchane (zakłócone) przez urządzenia domowe, zabawki czy urządzenia Bluetooth.

W niektórych przypadkach sieć 2,4 GHz będzie sprawdzać się doskonale do podstawowych zastosowań, takich jak przeglądanie Internetu czy korzystanie z poczty e-mail na tablecie, komputerze lub telefonie. Coraz częściej goście korzystają z serwisów strumieniowych, takich jak Netflix czy Youtube i wybranie częstotliwości 5 GHz może znacząco poprawić wydajność sieci wifi dla tych rozwiązań. Wymogiem dnia dzisiejszego jest standard zasięgu 802.11ac. I tylko takie urządzenia dostępowe obecnie powinny być montowane w hotelu.

Aby zapewnić bezkonfliktową pracę, punkty dostępowe muszą być zarządzane przez kontroler. Urządzenie to zarządza wszystkim punktami dostępowymi, ustawiając odpowiednią moc, kanały pracy czy też kierując ruch pomiędzy urządzeniami. Wybrane rozwiązanie musi również zapewnić szybkie przełączanie pomiędzy punktami dostępowymi (roaming), tak aby gość przemieszczający się po hotelu nie był narażony na przerwanie transmisji danych i połączenia wifi.

Tylko jedna sieć!

Nie ma nic bardziej skomplikowanego dla gościa przebywającego w pokoju hotelowym, jak dylemat do którego punktu dostępowego się podłączyć? Czy to ma być „Hotel_1”, „Hotel_2” czy też „Hotel_5”? Dobrze zaprojektowana sieć bezprzewodowa powinna posiadać tylko jedną, wspólną dla wszystkich punktów dostępowych nazwę sieci. Dopuszcza się inne sieci, ale tylko w szczególnych warunkach i na specjalnych zasadach.

Na przykład sieć „Hotel_public” dostępna jest tylko w miejscach publicznych. Można się do niej podłączyć bez logowania (wystarczy tylko zaakceptować warunki korzystania z sieci), ale za to jest z pewnymi ograniczeniami. Sieć „Hotel_conference” na salach konferencyjnych, gdzie można wykupić dodatkową szybszy dostęp do internetu na potrzeby konferencji lub ograniczyć liczbę użytkowników. Wszystko uzależnione od dedykowanego, indywidualnego loginu. Sieć „Hotel_guest” dostępna jest w całym hotelu, ale żeby skorzystać z tej sieci trzeba mieć hasło i login, który dostaje się przy meldunku.

Za plany taryfowe oraz przypisywanie odpowiednich reguł odpowiadają system HSIA (High Speed Internet Access). System zapewnia praktycznie nieograniczone możliwości konfiguracji i zarządzaniem dostępu do internetu.

Warto przy projektowaniu również uwzględnić nową technologię tzw. Wifi 6 (802.11ax). Co prawda obecnie jest jeszcze raczej wykorzystywana marginalnie (ze względu na „świeżość” rozwiązania), ale wkrótce stanie się ono podstawowym standardem. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że sieć wifi projektuje się najwyżej na 6-8 lat. Potem technologia staje się przestarzała i trzeba sieć modernizować.

Utrzymuj doskonałe bezpieczeństwo wifi w hotelu

Bezpieczeństwo stanowi poważny problem dla osób korzystających z sieci publicznych i priorytetem powinno być utrzymanie bezpieczeństwa WiFi w hotelu na najwyższym poziomie. Ochrona danych osobowych gości jest niezwykle ważna, a można to zrobić poprzez włączenie wirtualnej sieci lokalnej (VLAN) na urządzenie lub pokój. Utrzymywanie każdego urządzenia we własnej sieci VLAN uniemożliwi komunikację między urządzeniami podłączonymi do sieci. Bez takich podstawowych standardów bezpieczeństwa goście mieliby dostęp do swoich osobistych plików, a nawet wewnętrznej sieci hotelowej.

Nie należy zapominać również o urządzeniu zwanym Firewall (ang. zapora ogniowa). Urządzenie ma za zadanie m.in. filtrowanie danych w sieci – wykrywa złośliwe oprogramowanie, wirusy już w czasie transmisji plików. Blokuje niechciane połączenia i ataki z zewnątrz.

Pamiętaj, czego nie robić

Goście chcą hotelowej sieci wifi, która po prostu działa bez żadnych problemów. Oznacza to prosty proces logowania. Raz na cały pobyt. Standardem staje się strona powitalna. Można ona być naszym sprzymierzeńcem, ale może łatwo stać się wrogiem i źródłem negatywnych opinii. Z jednej strony strona powitalna może oferować łatwy w użyciu proces logowania. Jest to też doskonałe miejsce do zareklamowania swojej oferty np. SPA czy Night Baru. Z drugiej strony strona powitalna może łatwo być przepełniona, uciążliwa i myląca dla użytkowników końcowych. Może też być uciążliwa dla gości, zwłaszcza, jeżeli nie chcą ujawniać swoich danych – adres email, konto Facebook, potrzebnych do zalogowania się do sieci. Pamiętaj, że dla współczesnych klientów bezpieczeństwo danych jest bardzo ważne.

W niektórych hotelach włączone są limity czasu, które wymagają od gości zalogowania się po pewnym okresie bezczynności. Jest to bezużyteczna konfiguracja, która nie oszczędza pieniędzy ani nie zapewnia żadnych dodatkowych funkcji bezpieczeństwa. Jest to po prostu kłopot dla gości, którzy chcą automatycznie dołączyć do zapisanych sieci wifi zamiast ponownie wpisywać swoje dane uwierzytelniające.

Masz problemy z siecią Internet w swoim hotelu? Napisz do nas, pomożemy Ci je rozwiązać!

O autorze

Piotr Dariusz Morawski iBeeQ
Piotr Morawski

Inżynier informatyk z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży telewizji hotelowej. Obecnie specjalizuje się w doradztwie dla hoteli w zakresie telewizji hotelowej oraz sieci Wi-Fi dla gości. Dzięki bliskiej współpracy z czołowymi producentami urządzeń dedykowanych dla hoteli, wdraża najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które podnoszą jakość usług hotelowych i zapewniają wyjątkowe doświadczenia gościom.